Polak sprawcą niespodzianki w Calgary

Maks Kaśnikowski występuje w halowych zawodach ATP Challenger Tour w Calgary i okazała się to bardzo dobra decyzja. W I rundzie polski tenisista wyeliminował uczestnika tegorocznego US Open.

Rafał Smoliński
Maks Kaśnikowski Materiały prasowe / Lotos PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Maks Kaśnikowski
Aby dostać się do głównej drabinki challengera w Calgary, Maks Kaśnikowski (ATP 470) musiał przejść przez dwustopniowe kwalifikacje. Nie były to łatwe spotkania. W I rundzie 19-latek musiał gonić wynik, ale pokonał 3:6, 6:3, 7:5 Irlandczyka Simona Carra (ATP 728). Podobnie było w decydującej fazie eliminacji, w której nasz reprezentant wygrał 4:6, 7:6(5), 6:1 z Niemcem Kaiem Wehneltem (ATP 645).

W I rundzie turnieju głównego Kaśnikowski trafił na Brandona Holta (ATP 211). Amerykanin miał imponujący debiut w tourze, bowiem w pierwszej fazie wielkoszlemowego US Open 2022 okazał się lepszy od Taylora Fritza. W Calgary 24-letni reprezentant USA został rozstawiony z "siódemką" i był faworytem pojedynku z Polakiem.

Ale Kaśnikowski postarał się o niespodziankę. W pierwszym secie serwował bardzo dobrze i wywalczył jedyne przełamanie w dziewiątym gemie. Holt odpowiedział w drugiej partii, w której wyszedł na 4:1 i utrzymał przewagę. Po dwóch odsłonach był zatem remis po 1.

Decydujący set przyniósł sporo emocji. Warszawianin przełamał już w drugim gemie i wysunął się na prowadzenie. Długo pilnował serwisu, aż nadszedł dziewiąty gem. Wówczas nie wykorzystał piłki meczowej i stracił podanie. Holt wyrównał na 5, ale Polak nie dał się już zaskoczyć. W 12. gemie wypracował trzy meczbole przy podaniu przeciwnika i tym razem natychmiast zakończył pojedynek.

Kaśnikowski awansował do II rundy challengera w Calgary. Jego kolejnym przeciwnikiem będzie w czwartek amerykański kwalifikant Alfredo Perez (ATP 512), który na początek zmagań w turnieju głównym wygrał 6:4, 6:4 z Izraelczykiem Edanem Leshemem (ATP 363).

Calgary National Bank Challenger, Calgary (Kanada)