WTA Finals: co za finał! Mamy nową mistrzynię

Tylko Iga Świątek pokonała Caroline Garcię w WTA Finals 2022. W finale turnieju w Fort Worth francuska tenisistka wygrała z Aryną Sabalenką i zdobyła największy tytuł w karierze.

Caroline Garcia PAP/EPA / Cj Gunther / Na zdjęciu: Caroline Garcia
W wielkim finale Mistrzostw WTA w Fort Worth doszło do starcia Caroline Garcii z Aryną Sabalenką. W półfinale odpadły tenisistki, które w fazie grupowej nie straciły nawet seta. Francuzka wyeliminowała Marię Sakkari. Sabalenka zatrzymała Igę Świątek. Mistrzynią została Garcia, która ani razu nie oddała podania i wygrała finał 7:6(4), 6:4.

Tenisistki bardzo dobrze operowały serwisem. Bardzo staranna w tym elemencie była także Sabalenka, znana z popełniania podwójnych błędów seriami. Tymczasem w finale pierwszy zrobiła dopiero w 10. gemie. Gra była bardzo szybka i dłuższych wymian było jak na lekarstwo.

Nie doszło do ani jednego przełamania i został rozegrany tie break. Sabalenka rozpoczęła go od pięknego woleja. Prowadziła 2-0 i rozregulowała się. Straciła sześć punktów z rzędu. Obroniła dwie piłki meczowe, ale przy trzeciej popełniła podwójny błąd (w całym tie breaku zrobiła dwa).

W I secie nie było ani jednego break pointa. W II partii nieudany wolej Sabalenki sprawił, że Garcia uzyskała szansę na przełamanie już w pierwszym gemie. Francuzka odebrała rywalce podanie efektownym returnem. Tenisistka z Mińska straciła animusz i rosła jej irytacja. W trakcie drugiego gema rzuciła rakietą o kort.

Rzetelna i skuteczna Garcia wygrywającym serwisem podwyższyła na 2:0. Francuzka spokojnie utrzymywała przewagę. Małe problemy miała tylko w ósmym gemie. Wtedy od 15-30 zdobyła trzy punkty posyłając efektowny forhend i świetny serwis. Sabalenka grała zbyt nierówno, aby odwrócić losy II seta. W 10. gemie obroniła pierwszą piłkę meczową bekhendem, ale przy drugiej wyrzuciła forhend.

W trwającym godzinę i 41 minut meczu Garcia zaserwowała 11 asów i popełniła tylko jeden podwójny błąd. Sabalenka miała trzy takie pomyłki, z czego dwie w kluczowym momencie, bo w tie breaku. Francuzka zdobyła 34 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Miała jedną szansę na przełamanie i ją wykorzystała. Nie musiała bronić ani jednego break pointa.

Sabalenka sezon zakończy bez zdobytego tytułu w singlu. Wystąpiła w trzecim finale w 2022 roku, po Stuttgarcie i Den Bosch. Ostatni triumf odniosła w maju 2021 w Madrycie po zwycięstwie nad Ashleigh Barty. Ma teraz bilans finałów 10-8.

Garcia wystąpiła w 14. singlowym finale i wywalczyła 11. tytuł, największy w karierze. Wcześniej w tym roku triumfowała na trzech różnych nawierzchniach w Bad Homburgu (trawa), Warszawie (mączka) i Cincinnati (kort twardy).

Garcia wygrała cztery z pięciu meczów w turnieju. W fazie grupowej uległa Idze Świątek, a pokonała Coco Gauff i Darię Kasatkinę.