Ale kasa! Novak Djoković pobił rekord wszech czasów

Novak Djoković został w niedzielę triumfatorem prestiżowej imprezy ATP Finals 2022. Serb w wielkim stylu wygrał Turniej Mistrzów w hali Pala Alpitour w Turynie i może się pochwalić niesamowitym rekordem.

Rafał Smoliński
Novak Djoković PAP/EPA / Alessandro Di Marco / Na zdjęciu: Novak Djoković
W niedzielnym finale zmierzyli się Novak Djoković oraz celujący w największy sukces w karierze Casper Ruud. Utytułowany Serb po raz czwarty okazał się lepszy od Norwega w głównym cyklu, tym razem 7:5, 6:3, dzięki czemu został zwycięzcą prestiżowych zawodów ATP Finals 2022.

Djoković sięgnął po tytuł w Turynie z perfekcyjnym bilansem gier 5-0. Wywalczył dzięki temu 1500 punktów do rankingu ATP. Godna uwagi jest kwota, jaką otrzymał za triumf w stolicy Piemontu. Serb wzbogaci bowiem swoje konto aż o 4 740 300 dolarów.

Takiej jednorazowej wypłaty w zawodowym tenisie nie otrzymał nikt wcześniej! Stała się ona możliwa, bo pula nagród tegorocznych ATP Finals wyniosła aż 14,75 mln dolarów. Władze Stowarzyszenia Tenisistów Profesjonalnych mocno się postarały, ponieważ kwota ta w porównaniu do sezonu 2021 wzrosła aż o 103 proc.

Djoković ustanowił nowy rekord wszech czasów, jeśli chodzi o pieniądze zarobione w jednym turnieju tenisowym. Poprzedni należał do Ashleigh Barty. W 2019 roku Australijka triumfowała w WTA Finals (rozgrywanych wówczas w Shenzhen) z bilansem 4-1, za co otrzymała czek na sumę 4,420 mln dolarów.

W tym roku panie mogły tylko pomarzyć o takich zarobkach. Z powodu pandemii COVID-19 w Chinach znów nie mógł się tam odbyć Turniej Mistrzyń. Panie rywalizowały więc w amerykańskim Fort Worth, gdzie organizatorzy przygotowali pulę nagród w wysokości 5 mln dolarów. Po tytuł sięgnęła Francuzka Caroline Garcia, która otrzymała czek na sumę 1,570 mln dolarów.