Polska tenisistka zakończyła karierę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Paula Kania-Choduń
Materiały prasowe / PZT / Na zdjęciu: Paula Kania-Choduń
zdjęcie autora artykułu

Rok 2022 był ostatnim, w którym na kortach tenisowych rywalizowała Paula Kania-Choduń. W niedzielę polska tenisistka poinformowała o zakończeniu kariery.

W tym artykule dowiesz się o:

Za nami kolejny tenisowy sezon, który dla naszego kraju był historyczny za sprawą Igi Świątek, liderki światowego rankingu. Obecnie tenisistki i tenisiści przygotowują się do kolejnego roku zmagań. W nim zabraknie jednak jednej z Polek.

W niedzielę Paula Kania-Choduń poinformowała o tym, iż zdecydowała się zakończyć sportową karierę.

"Kiedy zamykasz jedne drzwi, inne się otwierają. Dziękuję tenisie, że mogłam dzięki Tobie zwiedzić prawie cały świat, poznać nowe kultury, smaki i przede wszystkim ludzi. Mimo, że często pojawiały się przez Ciebie łzy, rozczarowanie i smutek, było warto! Trzeba poznać te ciemne strony aby móc doceniać te wspaniałe chwile dumy i zadowolenia. Nigdy to by się nie wydarzyło gdyby nie moi szaleni rodzice którzy poświęcili swoje marzenia, żebym ja mogła spełniać swoje. Jestem Wam bardzo wdzięczna. Siostro, dziękuję że jesteś mimo że często nie było mnie. Mężu, eksplorowanie świata z Tobą, to była najlepsza część mojej kariery! Mam nadzieję, że to dopiero początek wielkich rzeczy które wspólnie zrobimy. Tenisie, dziękuję" - brzmi wpis Pauli Kanii-Choduń w mediach społecznościowych.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Katarczycy się wściekli, gdy ją zobaczyli. To miss mundialu?

Grę w tenisa zawodniczka urodzona w Sosnowcu rozpoczęła w wieku 7 lat. Z profesjonalnym sportem pierwszą styczność miała w 2007 roku, kiedy to rywalizowała w kwalifikacjach do turnieju ITF w Warszawie. Występ ten nie był udany, bowiem przegrała już w pierwszym meczu.

Pierwsze zwycięstwo w karierze odniosła w 2008 roku podczas turnieju w Toruniu, kiedy to pokonała Verdianę Verardi. Sukces odniosła w 2010, kiedy to wywalczyła złoty medal w tenisowych mistrzostwach Polski, pokonując w finale Aleksandrę Rosolską. Wraz z Weroniką Domagałą wygrała turniej deblowy w Pieszczanach. Następnie udało jej się zwyciężyć w singlowej imprezie w Gliwicach.

W kolejnym roku zwyciężyła w turnieju singlowym, a także w dwóch w grze podwójnej rangi ITF. Pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach cyklu WTA Tour odniosła wspólnie z Paliną Piechawą w 2012 roku, miało to miejsce w Taszkencie.

W 2013 i 2015 roku zdobyła tytuł drużynowej mistrzyni Polski razem z zespołem Carbo Koks Górnik Bytom. Łącznie w singlu wygrała 5 turniejów rangi ITF, natomiast w grze podwójnej 14. Odniosła również jedno zwycięstwo w imprezie WTA w deblu.

15 czerwca 2015 roku była sklasyfikowana na 128. miejscu w rankingu WTA w singlu. Był to jej najlepszy wynik w karierze. Mniej niż rok później dotarła na 58. pozycję w klasyfikacji deblistek.

Przeczytaj także: Pieniądze zamiast reprezentowania kraju. Nick Kyrgios szczerze o swojej decyzji

Źródło artykułu: WP SportoweFakty