Dwa sety w meczu Igi Świątek z mistrzynią olimpijską. W końcówce nie brakowało emocji

Iga Świątek rozprawiła się z kolejną rywalką w United Cup. W Brisbane liderka rankingu pokonała Belindę Bencić w ramach meczu Polska - Szwajcaria. W drugim secie mistrzyni olimpijska poderwała się do walki i końcówka była emocjonująca.

Iga Świątek WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Iga Świątek
W Brisbane przyszedł czas na drugi mecz Polski w United Cup. W poniedziałek i wtorek rywalem naszej drużyny jest Szwajcaria. Na otwarcie doszło do starcia Igi Świątek z Belindą Bencić. Liderka rankingu pokonała mistrzynię olimpijską 6:3, 7:6(3).

Świątek od początku prezentowała solidny tenis wykonując niesłychaną pracę w obronie. Zmieniała kierunki, posyłała głębokie piłki spychając rywalkę do defensywy. Bencić brakowało cierpliwości i miała problemy w wymianach. Szwankował również jej serwis. W czwartym gemie mistrzyni olimpijska oddała podanie podwójnym błędem.

Z czasem Szwajcarka odzyskała kontrolę nad swoimi uderzeniami i grała coraz lepiej. W siódmym gemie popisała się świetnym forhendem i returnem, co pozwoliło jej odrobić stratę przełamania. Świątek zachowała spokój, wyśmienicie poruszała się po korcie i końcówka należała do niej. Bardzo dobry return przyniósł jej break pointa w ósmym gemie. Bencić nie wytrzymała wymiany, wyrzuciła forhend i oddała podanie. Po chwili Polka posłała trzy bardzo dobre serwisy i I set dobiegł końca.

W gemie otwierającym II partię Bencić odparła break pointa kombinacją głębokiego serwisu i drajw woleja. Przy 1:1 Świątek pokazała mistrzowską klasę i zdobyła przełamanie genialnym forhendem. Polka imponowała rzetelną pracą na całym korcie, w dobrych momentach przyspieszała grę. Bencić, na tle grającej z rozmachem liderki rankingu, funkcjonowała jakby na lekko spowolnionych obrotach.

Szwajcarka ambitnie walczyła do końca i w ostatnich gemach nie brakowało emocji. Świątek mogła zdobyć przełamanie na 5:2, ale przytrafił się jej błąd. Przy 5:4 raszynianka serwowała, aby zakończyć spotkanie i pojawiły się problemy. Bencić posłała kilka świetnych returnów i wyrównała na 5:5. O losach spotkania zadecydował tie break. Świątek zachowała pełną koncentrację i przetrwała napór rywalki. Świetna ofensywna akcja przyniosła jej trzy piłki meczowe. Wykorzystała już pierwszą kończącym forhendem.

Spotkanie trwało dwie godziny i minutę. Świątek znów pokazała siłę swojego forhendu, którym posłała 17 kończących uderzeń. Zdobyła 31 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Polka została przełamana dwa razy, a sama wykorzystała trzy z siedmiu break pointów.

Świątek wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie spotkań z Bencić. Po raz drugi zmierzyły się w Australii. Dwa lata temu w finale turnieju w Adelajdzie Polka wygrała 6:2, 6:2. Szwajcarka jest mistrzynią olimpijską z Tokio. W wielkoszlemowym turnieju jej najlepszym wynikiem jest półfinał US Open 2019. Świątek w swoim dorobku ma już trzy triumfy w imprezach najwyższej rangi, dwa w Rolandzie Garrosie (2020, 2022) i jeden w US Open (2022).

Polska - Szwajcaria 1:0, Pat Rafter Arena, Brisbane (Australia)