Co za dreszczowiec w Adelajdzie! Ostapenko rozbiła byłą liderkę rankingu

Starcie Chinki Qinwen Zheng z Estonką Anett Kontaveit w Adelajdzie okazało się niesamowitym thrillerem. Łotyszka Jelena Ostapenko łatwo rozprawiła się z Czeszką Karoliną Pliskovą.

Qinwen Zheng PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Qinwen Zheng
We wtorek w Adelajdzie zakończona została I runda. W rywalizacji nie ma już Anett Kontaveit (WTA 17), która była rozstawiona z numerem szóstym. Estonka zmarnowała piłkę meczową w tie breaku trzeciego seta i przegrała 1:6, 6:4, 6:7(7) z Qinwen Zheng (WTA 28).

Kontaveitt poderwała się do walki i z 1:6, 2:4 doprowadziła do trzeciej partii. W niej przełamań nie było. W tie breaku Estonka obroniła piłkę meczową przy 5-6, a następnie sama miała szansę na zakończenie spotkania przy 7-6. Trzy ostatnie punkty padły łupem Zheng. W trwającym dwie godziny i 27 minut spotkaniu Chinka zniwelowała sześć z ośmiu break pointów i zamieniła na przełamanie trzy z sześciu szans.

Kolejną rywalką Zheng będzie Wiktoria Azarenka (WTA 26), która zwyciężyła 7:6(9), 7:6(5) Anhelinę Kalininę (WTA 39) po dwóch godzinach i 38 minutach. Była liderka rankingu w pierwszym secie wróciła ze stanu 1:5. Obroniła po jednej piłce setowej w dziewiątym i 12. gemie, a następnie trzy kolejne w tie breaku. W drugiej partii stroną goniącą była Ukrainka, która podniosła się z 0:3. Azarenka zmarnowała dwie piłki meczowe przy 6:5, ale znów była górą w tie breaku.

Jelena Ostapenko (WTA 18) w 66 minut rozbiła 6:1, 6:3 byłą liderkę rankingu Karolinę Pliskovą (WTA 31). Łotyszka wywalczyła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. W II rundzie mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 zmierzy się z Rumunką Irina-Camelia Begu.

Marketa Vondrousova (WTA 92) wygrała 4:6, 6:3, 6:2 z Jekateriną Aleksandrową (WTA 19). W trwającym dwie godziny i 16 minut meczu Czeszka zniwelowała 13 z 16 break pointów i spożytkowała pięć z 15 okazji na przełamanie. Aleksandrowa popełniła 17 podwójnych błędów.

Adelaide International, Adelajda (Australia)