Pierwsi rozstawieni tenisiści za burtą. Wielkie zwycięstwo młodego Czecha

Już na I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2023 swoją przygodę zakończyli rozstawieni Borna Corić i Lorenzo Musetti. Pierwsze w karierze zwycięstwo na takim turnieju odniósł Dalibor Svrcina.

Jakub Fordon
Lorenzo Musetti Getty Images / Mackenzie Sweetnam / Na zdjęciu: Lorenzo Musetti
Chorwat Borna Corić został pierwszym rozstawionym tenisistą, który odpadł z rywalizacji singlowej w Australii. Rozstawiony zawodnik z numerem "21" nie znalazł sposobu na swojego rywala w żadnym secie. W każdym z nich Jiri Lehecka przełamał tylko raz, ale to wystarczyło, by Czech po trzech partiach zameldował się w kolejnej rundzie.

Los Coricia podzielił Lorenzo Musetti, ale przebiegł jego meczu był zupełnie inny. W pierwszych dwóch setach lepiej spisał się Lloyd Harris , ale następnie przyszło odrodzenie młodego Włocha. O zwycięstwie zadecydował tie-break w piątej partii, którego na swoją korzyść rozstrzygnął tenisista z RPA.

Po raz pierwszy w karierze zwycięstwo na Wielkim Szlemie zanotował Dalibor Svrcina. Młody Czech nie miał żadnych problemów by odprawić z kwitkiem Jaume'a Munara. Hiszpan był bezradny w każdym z trzech rozegranych setów.

Jason Kubler, John Millman, Christopher Eubanks pokazali organizatorom, że słusznie przyznali im dzikie karty. Cała trójka zameldowała się w 1/32 finału. Tylko pierwszy z wymienionych miał do tej rundy łatwą drogę, pokonując Sebastiana Baeza 3-0 w setach. Dwaj pozostali tenisiści stoczyli pięciosetowe pojedynki, zakończone na ich korzyść.

Pewne zwycięstwa odnieśli pozostali rozstawieni tenisiści. Jedynie Felix Auger-Aliassime w starciu ze swoim rodakiem Vaskiem Pospisilem potrzebował czterech setów do końcowego triumfu, bo w premierowej odsłonie po prostu nie istniał. W kolejnych partiach udowodnił swoją klasę.

Falstart zaliczył natomiast Stan Wawrinka. Szwajcar po pięciosetowej bitwie musiał uznać wyższość Alexa Molcana. Słowak przegrywał 1-2 w setach, ale zdołała odwrócić losy tego pojedynku.

Dalibor Svrcina (Czechy, Q) - Jaume Munar (Hiszpania) 6:3, 6:2, 6:2
John Millman (Australia, WC) - Marc-Andrea Huesler (Szwajcaria) 6:7(8), 7:5, 6:7(2), 6:2, 6:3
Christopher Eubanks (USA, WC) - Soonwoo Kwon (Korea Południowa) 6:3, 6:7(1), 6:3, 4:6, 6:4
Marton Fucsovics (Węgry) - Federico Coria (Argentyna) 4:6, 7:5, 2:6, 7:6(2), 6:2
Alex Molcan (Słowacja) - Stan Wawrinka (Szwajcaria) 6:7(3), 6:3, 1:6, 7:6(2), 6:4
Rinky Hijikata (Australia, WC) - Yannick Hanfmann (Niemcy Q) 4:6, 4:6, 6:3, 7:6(5), 6:3
Cameron Norrie (Wielka Brytania, 11) - Luca van Assche (Francja, WC) 7:6(3), 6:0, 6:3
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 6) - Vasek Pospisil (Kanada) 1:6, 7:6(4), 7:6(3), 6:3
Stefanos Tsitsipas (Gracja, 3) - Quentin Halys (Francja) 6:3, 6:4, 7:6(6)
Constant Lestienne (Francja) - Thiago Monteiro (Brazylia) 6:3, 7:6(2), 6:3
Lloyd Harris (RPA) - Lorenzo Musetti (Włochy, 17) 6:4, 6:1, 6:7(0), 2:6, 7:6(4)
Danił Miedwiediew (7) - Marcos Giron (USA) 6:0, 6:1, 6:2