Wiktoria Azarenka górą w starciu mistrzyń Australian Open. Problemy Madison Keys

Wiktoria Azarenka rozprawiła się z Sofią Kenin w dwóch zaciętych partiach w wielkoszlemowym Australian Open 2023 w Melbourne. Madison Keys nie uchroniła się przed stratą seta w meczu z Anną Blinkową.

Wiktoria Azarenka PAP/EPA / JAMES ROSS / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
W poniedziałek ruszył pierwszy w 2023 roku wielkoszlemowy turniej. W Australian Open doszło do starcia mistrzyń imprezy. Wiktoria Azarenka (WTA 24) wróciła z 0:3 w pierwszym secie i pokonała 6:4, 7:6(3) Sofię Kenin (WTA 203). W drugiej partii przy 5:6 była liderka rankingu obroniła piłkę setową.

W trwającym dwie godziny i cztery minuty meczu Azarenka zaserwowała siedem asów. Naliczono jej 25 kończących uderzeń i 27 niewymuszonych błędów. Kenin miała 30 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek. Azarenka obroniła sześć z siedmiu break pointów i wykorzystała dwie z 10 szans na przełamanie.

Kenin w Australian Open triumfowała w 2020 roku. Teraz odbudowuje się po problemach zdrowotnych. W ubiegłym tygodniu w Hobart Amerykanka osiągnęła pierwszy półfinał od Rolanda Garrosa 2020. Azarenka wielkoszlemową imprezę w Melbourne wygrała w 2012 i 2013 roku. Kolejną jej rywalką będzie Nadia Podoroska (WTA 191), która rozbiła 6:0, 6:3 Leolię Jeanjean (WTA 109). Argentynka jest półfinalistką Rolanda Garrosa 2020.

Madison Keys (WTA 13) zwyciężyła 6:4, 3:6, 6:2 Annę Blinkową (WTA 60). W pierwszym secie Amerykanka wróciła z 1:4. W drugiej partii trzy razy oddała podanie, ale w trzeciej opanowała sytuację. W ciągu godziny i 59 minut miało miejsce 16 przełamań, z czego dziewięć dla Keys. Reprezentantka USA w Australian Open dwa razy awansowała do półfinału (2015, 2022). W II rundzie zmierzy się z Xinyu Wang (WTA 79), która wygrała 7:6(2), 6:4 ze Storm Hunter (WTA 239). W pierwszym secie Chinka odrobiła straty ze stanu 2:4.

Dobrze turniej rozpoczęły dwie mistrzynie Wimbledonu. Petra Kvitova (WTA 15) pokonała 7:6(3), 6:2 Alison van Uytvanck (WTA 68). W ciągu 92 minut Czeszka wywalczyła 28 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Spożytkowała dwa z siedmiu break pointów, a nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie. Jelena Rybakina (WTA 25) wygrała 7:5, 6:3 z Elisabettą Cocciaretto (WTA 48). W pierwszym secie Włoszka z 2:5 wyrównała na 5:5. Kazaszka zgarnęła dwa ostatnie gemy. W drugiej partii oddała podanie przy 1:1, ale później zaliczyła dwa przełamania.

W II rundzie są także dwie triumfatorki Rolanda Garrosa. Jelena Ostapenko (WTA 17) pokonała 6:4, 6:2 Dajanę Jastremską (WTA 101). W ciągu 71 minut Łotyszka wywalczyła 30 z 38 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Miała trzy break pointy i wszystkie wykorzystała. Barbora Krejcikova (WTA 23) rozbiła 6:3, 6:1 Sarę Bejlek (WTA 175). Czeszka zamieniła na przełamanie pięć z ośmiu okazji.