Wielkoszlemowa mistrzyni i doświadczona Estonka opadły z sił. Pewne otwarcie Sabalenki

Garbine Muguruza toczyła zażarty bój z Elise Mertens w wielkoszlemowym Australian Open 2023, ale w trzecim secie była liderka rankingu osłabła. W Melbourne podobna sytuacja miała miejsce w meczu Kai Kanepi z Kimberly Birrell.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / CJ GUNTHER / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W upalnym Melbourne po godz. 1:00 czasu polskiego rozpoczął się drugi dzień Australian Open 2023. Garbine Muguruza (WTA 73) walczyła z Elise Mertens (WTA 32). Hiszpanka prowadziła 6:3, 6:5 i serwowała, ale ostatecznie przegrała 6:3, 6:7(3), 1:6. W drugim secie była liderka rankingu z 2:4 wyszła na 6:5, by oddać podanie. Po przegranym tie breaku opadła z sił i nie nawiązała walki w trzeciej partii.

W trwającym dwie godziny i 31 minut meczu Mertens zgarnęła 31 z 41 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała siedem z 15 break pointów. Muguruza na przełamanie zamieniła wszystkie pięć okazji. Było to trzecie spotkanie tych tenisistek. W US Open 2016 i dwa lata temu w Dubaju z wygranych cieszyła się Hiszpanka.

Dla Muguruzy był to 11. występ w Australian Open i dopiero po raz pierwszy odpadła w I rundzie. Jej najlepszym wynikiem jest finał z 2020 roku. Hiszpanka jest mistrzynią Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017. Mertens w Melbourne zanotowała życiowy start w wielkoszlemowym turnieju. W 2018 roku Belgijka awansowała do półfinału.

Po zwycięstwo serwowała również 37-letnia Kaia Kanepi (WTA 29), która w drugim secie odrobiła straty z 1:3 i prowadziła 6:3, 5:4 z Kimberly Birrell (WTA 167). Estonka również osłabła i niespodziewanie przegrała 6:3, 6:7(4), 1:6. Mecz trwał dwie godziny i 31 minut. Australijka spożytkowała pięć z sześciu break pointów. Kanepi na przełamanie zamieniła tylko trzy z dziewięciu okazji.

Aryna Sabalenka (WTA 5) pokonała 6:1, 6:4 Terezę Martincovą (WTA 74). W ciągu 69 minut piąta singlistka rankingu WTA wywalczyła 27 z 31 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Posłała 29 kończących uderzeń przy 20 niewymuszonych błędach. Czeszka miała siedem piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek. Sabalenka zniwelowała pięć break pointów i wykorzystała trzy z sześciu szans na przełamanie.

Kolejną rywalką Sabalenki będzie Shelby Rogers (WTA 51), która wygrała 6:4, 6:3 z Arianne Hartono (WTA 240). W drugim secie Amerykanka od 1:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. Leylah Fernandez (WTA 40) pokonała 7:5, 6:2 Alize Cornet (WTA 34). W pierwszym secie Kanadyjka wróciła z 1:3. W ciągu godziny i 41 minut finalistka US Open 2021 uzyskała cztery przełamania i po raz pierwszy awansowała do II rundy Australian Open. Jest to jej czwarty start w Melbourne.

Martina Trevisan (WTA 21) uległa 3:6, 2:6 Annie Karolinie Schmiedlovej (WTA 105). W trwającym 71 minut spotkaniu włoska półfinalistka Rolanda Garrosa 2022 uzyskała dwa przełamania. Słowaczka miała pięć break pointów i wszystkie wykorzystała. W II rundzie mistrzynię turnieju w Katowicach z 2015 roku czeka starcie z Camilą Giorgi (WTA 70), która w 55 minut rozbiła 6:0, 6:1 Anastazję Pawluczenkową (WTA 364), wracającą po zdrowotnych problemach finalistkę Rolanda Garrosa 2021. Włoszka zdobyła 54 z 78 rozegranych punktów.

Elise Mertens (Belgia, 26) - Garbine Muguruza (Hiszpania) 3:6, 7:6(3), 6:1
Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) - Martina Trevisan (Włochy, 21) 6:3, 6:2
Kimberly Birrell (Australia, WC) - Kaia Kanepi (Estonia, 31) 3:6, 7:6(4), 6:1
Shelby Rogers (USA) - Arianne Hartono (Holandia, Q) 6:4, 6:3
Leylah Fernandez (Kanada) - Alize Cornet (Francja) 7:5, 6:2
Camila Giorgi (Włochy) - Anastazja Pawluczenkowa 6:0, 6:1
Taylor Townsend (USA, WC) - Diane Parry (Francja, WC) 6:1, 6:1