Sabalenka zatrzymała rewelacyjną 16-latkę. Egipcjanka poszła za ciosem

Aryna Sabalenka zakończyła marsz 16-letniej Mirry Andriejewej w turnieju WTA 1000 w Madrycie. Za ciosem poszła Egipcjanka Mayar Sherif, która odprawiła Belgijkę Elise Mertens.

Aryna Sabalenka PAP/EPA / Chema Moya / Na zdjęciu: Aryna Sabalenka
W sobotę Mirra Andriejewa (WTA 194) skończyła 16 lat. W Madrycie finalistka juniorskiego Australian Open z tego roku szła jak burza. Odprawiła Kanadyjkę Leylah Fernandez, Czeszkę Marketę Vondrousovą i Magdę Linette. Zatrzymała ją dopiero Aryna Sabalenka (WTA 2). Triumfatorka Australian Open wygrała z Andriejewą 6:3, 6:1.

W ciągu 72 minut Sabalenka raz oddała podanie, a wykorzystała pięć z 13 break pointów. Łupem wiceliderki rankingu padło 66 ze 110 rozegranych punktów (60 proc.). Pozostaje w grze o drugi triumf w Madrycie (2021). Jest to jej piąty występ w tym turnieju (trzy razy odpadła w I rundzie).

Mayar Sherif (WTA 59) poszła za ciosem. W poprzedniej rundzie wyeliminowała Francuzkę Caroline Garcię. W poniedziałek Egipcjanka pokonała 6:4, 0:6, 6:4 Elise Mertens (WTA 29). Po przegraniu pierwszego seta, Belgijka pokazała sportową złość i w drugim była zdecydowanie lepsza. W trzeciej partii waleczna Sherif odskoczyła na 5:2. Straciła dwa kolejne gemy, by następnie uzyskać przełamanie i zakończyć spotkanie.

W trwającym dwie godziny i 53 minuty meczu miało miejsce 15 przełamań, z których osiem uzyskała Mertens. Belgijka zdobyła o trzy punkty więcej (98-95), ale w kolejnej rundzie jest Sherif. Egipcjanka awansowała do największego ćwierćfinału w karierze. Na osiem wcześniejszych startów w turniejach rangi WTA 1000 siedem razy odpadła w I rundzie. Następną jej przeciwniczką będzie Sabalenka.

Irina-Camelia Begu (WTA 35) wygrała 6:4, 6:4 z Ludmiłą Samsonową (WTA 18). W pierwszym secie Rumunka wróciła ze stanu 0:3. W ciągu godziny i 47 minut odparła pięć z siedmiu beak pointów i wykorzystała cztery z sześciu szans na przełamanie. Begu osiągnęła trzeci ćwierćfinał w Madrycie (2015, 2016). Kolejną jej rywalką będzie Greczynka Maria Sakkari.