Niewiarygodny thriller w Rzymie! Zwroty akcji i prawie cztery godziny walki

Anhelina Kalinina i Beatriz Haddad Maia uraczyły kibiców niesamowitym thrillerem w turnieju WTA 1000 w Rzymie. Trzysetowy bój stoczyły również Weronika Kudermetowa i Qinwen Zheng.

Anhelina Kalinina PAP/EPA / ETTORE FERRARI / Na zdjęciu: Anhelina Kalinina
W Rzymie rozegrane zostały pierwsze dwa ćwierćfinały. Niesłychanych emocji dostarczyło starcie Anheliny Kalininy (WTA 47) z Beatriz Haddad Maią (WTA 15). Ukrainka odrobiła stratę przełamania w trzecim secie i zwyciężyła 6:7(2), 7:6(6), 6:3. Maraton trwał trzy godziny i 41 minut (najdłuższy mecz w tym roku w WTA Tour).

Spotkanie obfitowało w zwroty akcji. Haddad Maia odwróciła losy pierwszego seta ze stanu 0:4. Wyszła na prowadzenie 6:5 po obronie piłki setowej. W 12. gemie zmarnowała dwa setbole, ale tie break należał do niej.

W drugiej partii Brazylijka ponownie ruszyła w pościg. Tym razem z 2:4 wyrównała na 4:4. W 12. gemie obroniła dwa setbole, a później prowadziła 5-4 w tie breaku. Nie wypracowała sobie jednak piłki meczowej. Kalinina doprowadziła do trzeciego seta, który dostarczył jeszcze większych emocji. Ukrainka przegrywała 0:3, by zdobyć sześć gemów z rzędu.

Haddad Maia w całym meczu wykorzystała sześć z 11 break pointów. Kalinina na przełamanie zamieniła osiem z 15 okazji. Naliczono jej 39 kończących uderzeń przy 48 niewymuszonych błędach. Brazylijce zanotowano 32 piłki wygrane bezpośrednio i 49 pomyłek. Ukrainka zdobyła o pięć punktów więcej (126-121) i podwyższyła na 4-0 bilans spotkań z Haddad Maią. Po raz drugi trafiły na siebie w turnieju WTA 1000. W ubiegłym sezonie w Miami Kalinina wygrała 2:6, 6:4, 6:2.

Ukrainka w poprzednich rundach odprawiła Annę Blinkową oraz dwie Amerykanki, Sofię Kenin i Madison Keys. Kalinina awansowała do pierwszego w karierze półfinału turnieju rangi WTA 1000. Powalczy o drugi finał w WTA Tour, po Budapeszcie (2021).

Weronika Kudermetowa (WTA 12) zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:4 Qinwen Zheng (WTA 21). Spotkanie trwało dwie godziny i 31 minut. Moskwianka zaserwowała 11 asów, z czego pięć w drugim secie. Trzy razy oddała podanie, a wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Było to drugie starcie tych tenisistek. W ubiegłym roku w Tokio z wygranej cieszyła się Chinka w tie breaku trzeciego seta.

Dla Zheng był to drugi ćwierćfinał w turnieju rangi WTA 1000. Pierwszy osiągnęła w ubiegłym sezonie w Toronto. Kudermetowa awansowała do drugiego półfinału w takiej imprezie. Pierwszy zanotowała kilkanaście dni temu w Madrycie. W walce o finał przegrała wtedy 1:6, 1:6 z Igą Świątek. Kudermetowa w swoim dorobku ma jeden tytuł w WTA Tour (Charleston 2021). Powalczy o szósty finał.

Kalinina i Kudermetowa zmierzą się o finał. Będzie to ich drugie spotkanie w 2023 roku. W Dubaju wygrała Ukrainka 6:3, 5:7, 7:5. Pierwsze ich starcie miało miejsce w 2021 w Linzu i wygrała Kudermetowa 4:6, 6:4, 6:2.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 3,572 mln euro
wtorek, 16 maja

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Weronika Kudermetowa (11) - Qinwen Zheng (Chiny, 22) 3:6, 6:3, 6:4
Anhelina Kalinina (Ukraina, 30) - Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 12) 6:7(2), 7:6(6), 6:3