Życiowy sukces Daniła Miedwiediewa na mączce. Holger Rune znów pokonany w finale

Danił Miedwiediew bez straty seta pokonał Holgera Rune w finale turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Dla 27-letniego moskwianina to 20. w karierze tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy w imprezie rozgrywanej na kortach ziemnych.

Marcin Motyka
Danił Miedwiediew PAP/EPA / Ettore Ferrari / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
W poprzednich występach w turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie Danił Miedwiediew i Holger Rune nie wygrali żadnego meczu. W tegorocznej edycji zwyciężyli w pięciu spotkaniach i zmierzyli się w finale. W niedzielę z szóstego zwycięstwa i tytułu cieszył się moskwianin, który pokonał Duńczyka 7:5, 7:5.

Mecz rozpoczął się z prawie dwugodzinnym opóźnieniem spowodowanym opadami deszczu. W pierwszej partii obaj świetnie spisywali się przy własnych serwisach. Gdy wydawało się, że zmierzają do tie breaka, w 12. gemie Miedwiediew wywalczył setbola, przy którym posłał kończący forhend.

Z kolei w drugiej odsłonie Rune dwukrotnie obejmował prowadzenie z przełamaniem (1:0 i 5:3), lecz w obu przypadkach roztrwonił przewagę. Rozstawiony z numerem trzecim moskwianin przetrwał napór przeciwnika i przystąpił do ataku. Wyszedł na prowadzenie 6:5, a w kolejnym gemie uzyskał meczbole. Przy pierwszej szansie zepsuł skrót, ale przy drugiej Duńczyk uderzył z forhendu w aut i Miedwiediew mógł wznieść ręce w górę w geście triumfu.

Mecz trwał godzinę i 42 minuty. W tym czasie Miedwiediew zaserwował pięć asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z pięciu break pointów, posłał 21 zagrań wygrywających i popełnił dziewięć niewymuszonych błędów. Runemu natomiast zapisano dwa asy, 20 uderzeń kończących oraz dziewięć pomyłek własnych.

Dla 27-letniego Miedwiediewa to 20. w karierze tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy na ceglanej mączce. Po tytuł rangi ATP Masters 1000 sięgnął po raz piąty, a drugi w obecnym sezonie (w kwietniu zwyciężył w Miami). Za triumf w Internazionali BNL d'Italia zainkasuje ponad 1,1 mln euro i 1000 punktów do rankingu ATP.

Z kolei 20-letni Rune poniósł czwartą porażkę w swoim ósmym finale rangi ATP Tour. Dla Duńczyka to już drugi w tym roku przegrany mecz o tytuł w imprezie Masters 1000 (w Monte Carlo uległ Andriejowi Rublowowi). Za występ w Rzymie zainkasuje 600 "oczek" oraz 580 tys. euro.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)