Wyczerpujące pojedynki tenisistów z Moskwy. Faworyt roztrwonił dwusetowe prowadzenie

Andriej Rublow prowadził 2-0 w setach, ale przegrał z Lorenzo Sonego w III rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2023. Inny tenisista z Moskwy, Karen Chaczanow, z dużymi kłopotami pokonał Thanasiego Kokkinakisa.

Marcin Motyka
Andriej Rublow PAP/EPA / Christophe Petit Tesson / Na zdjęciu: Andriej Rublow
Choć Andriej Rublow od kilku sezonów należy do czołowych tenisistów świata i ma w dorobku tytuł rangi ATP Masters 1000, w turniejach wielkoszlemowych nigdy nie osiągnął półfinału. I nie dokona tego także w Roland Garros 2023. Z paryską imprezą tenisista z Moskwy pożegnał się już w 1/16 finału. W piątek niespodziewanie przegrał 7:5, 6:0, 3:6, 6:7(5), 4:6 z Lorenzo Sonego.

Rublow pretensje może mieć tylko do siebie. Po tym, jak objął prowadzenie 2-0, a drugą partię wygrał 6:0, wydawało się, że odniesie spokojne zwycięstwo. Tymczasem stracił koncentrację i przegrał trzecią odsłonę. Z kolei w czwartej był o dwa punkty od sukcesu, ale znów nie postawił kropki nad "i". To wszystko zemściło się na nim piątym secie, w którym nie wytrzymał napięcia w końcówce i zaczął seryjnie popełniać błędy. W efekcie pożegnał się z turniejem.

Pokonując aktualnie siódmego w rankingu ATP Rublowa, 28-letni Sonego odniósł swoje premierowe wielkoszlemowe zwycięstwo nad rywalem z Top 10 w imprezie Wielkiego Szlema. Po raz pierwszy również wygrał mecz, w którym przegrywał 0-2 w setach. Dodatkowo wywalczył debiutancki awans do IV rundy Rolanda Garrosa.

O ćwierćfinał Włoch zmierzy się z kolejnym moskwianinem, Karenem Chaczanowem. 27-latek, turniejowa "11", także ma za sobą wyczerpujący pojedynek - pokonał Thanasiego Kokkinakisa, posiadacza dzikiej karty, [6:4, 6:1, 3:6, 7:6(5)] po trzech godzinach i 45 minutach rywalizacji.

Mecz Chaczanowa miał podobny przebieg, jak ten z udziałem Rublowa. Moskwianin wyszedł na prowadzenie 2-0 w setach, następnie przegrał trzeciego, ale w przeciwieństwie do swojego kolegi, zwyciężył w tie breaku czwartej partii i dzięki temu szósty raz w karierze zameldował się w IV rundzie Rolanda Garrosa.