Roland Garros. Sensacja na korcie. Rosyjska mistrzyni za burtą

Elina Switolina przeżywa wspaniały czas w Paryżu. Ukrainka, która w październiku urodziła pierwsze dziecko, w niedzielę odprawiła Darię Kasatkinę i jest już w ćwierćfinale Rolanda Garrosa 2023.

Elina Switolina PAP/EPA / CAROLINE BLUMBERG / Na zdjęciu: Elina Switolina
Tuż przed Rolandem Garrosem na Elinę Switolinę (WTA 192) nie było mocnych w Strasburgu. Ukrainka kontynuuje zwycięski marsz w Rolandzie Garrosie. W Paryżu odprawiła już cztery rywalki. W niedzielę była trzecia tenisistka rankingu pokonała 6:4, 7:6(5) Darię Kasatkinę (WTA 9).

W pierwszym secie Kasatkina z 1:4 zbliżyła się na 3:4, ale Switolina do końca utrzymała przewagę jednego przełamania. W drugiej partii zwrotów akcji nie brakowało. Ukrainka z 0:2 wyszła na 3:2, a później prowadziła 5:3. Kasatkina obroniła piłkę meczową i wyrównała na 5:5. Ostatecznie doszło do tie breaka. W nim Switolina wyszła na 3-1, by później przegrywać 4-5. Ostatnie trzy punkty padły łupem Ukrainki, która kontynuuje zwycięski marsz.

Spotkanie trwało godzinę i 56 minut. Switolina została przełamana pięć razy, a sama wykorzystała sześć z 12 break pointów. Naliczono jej 20 kończących uderzeń i 42 niewymuszone błędy. Kasatkina miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 46 pomyłek.

Trudno taki wynik uznać za sensację. Switolina szybko wróciła do formy, a z Kasatkiną zawsze się jej dobrze grało. Bilans ich meczów to teraz 7-0 dla Ukrainki (oddała rywalce tylko dwa sety). Po raz drugi spotkały się w wielkoszlemowym turnieju. W III rundzie US Open 2021 Switolina wygrała 6:4, 6:2.

Kasatkina rok temu w Paryżu osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy półfinał. Switolina jest niepokonana od ośmiu meczów. W swoim dorobku ma 17 tytułów w WTA Tour. Największy triumf odniosła w 2018 roku w Singapurze, gdy wygrała WTA Finals.

Switolina robi furorę po przerwie macierzyńskiej. W październiku przyszło na świat pierwsze dziecko jej i Gaela Monfilsa (córka Skai). Ukrainka po raz czwarty awansowała do ćwierćfinału Rolanda Garrosa, wcześniej w 2015, 2017 i 2020 roku. Powalczy o trzeci wielkoszlemowy półfinał, po Wimbledonie i US Open 2019.

Kolejną rywalką Switoliny będzie Aryna Sabalenka. Bilans ich spotkań to 1-1. Oba były trzysetowymi starciami. W Wuhan (2018) wygrała Białorusinka, a w Strasburgu (2020) zwyciężyła Ukrainka.

Karolina Muchova (WTA 43) wygrała 6:4, 6:3 z Eliną Awanesjan (WTA 134). W ciągu 97 minut Czeszka spożytkowała siedem z 16 break pointów. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 31 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędach. Awanesjan miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Muchova osiągnęła pierwszy ćwierćfinał w Paryżu, a w sumie czwarty wielkoszlemowy. Powalczy o drugi półfinał, po Australian Open 2021.