Pół godziny gry po długim oczekiwaniu na mecz. Awans Igi Świątek po kreczu Ukrainki

Spotkanie Igi Świątek z Łesią Curenko trwało niewiele ponad 30 minut. Ukraińska tenisistka skreczowała w pierwszym secie i Polka jest w ćwierćfinale Rolanda Garrosa 2023 w Paryżu.

Iga Świątek PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Iga Świątek
Iga Świątek bardzo długo musiała czekać na poniedziałkowy mecz IV rundy Rolanda Garrosa. Wcześniej na korcie Suzanne Lenglen odbył blisko czterogodzinny bój kobiet i pięciosetowy maraton mężczyzn. Polka walkę o ćwierćfinał rozpoczęła o godz. 19:45. Jej rywalką była Łesia Curenko (WTA 66), którą niedawno rozbiła 6:2, 6:0 w Rzymie. Tym razem tenisistki spędziły na korcie 31 minut. Świątek prowadziła 5:1, gdy Ukrainka skreczowała.

Świątek bardzo szybko uzyskała przełamanie. Objęła prowadzenie 2:0 po bekhendowym błędzie rywalki. Polka tradycyjnie imponowała poruszaniem się po korcie, rzetelnie pracowała w obronie i nie oddawała punktów za darmo. Była aktywna w wymianach pokazując swobodę i spryt w ataku.

Curenko starała się jak najdłużej utrzymywać piłkę w korcie, ale przychodził moment, gdy tempo narzucone przez Świątek było dla niej za szybkie. Bezlitośnie obnażała braki rywalki. Z łatwością zdobywała punkty piorunującymi returnami przy słabym drugim serwisie Ukrainki. Polka poszła za ciosem i zaliczyła przełamanie na 4:0.

W piątym gemie Świątek niespodziewanie oddała podanie wyrzucając forhend. W tym momencie Curenko poprosiła o interwencję medyczną. Wyglądała na osłabioną jakimś przeziębieniem. Po wznowieniu gry Ukrainka oddała podanie i postanowiła nie kontynuować meczu.

Curenko, awansując do 1/8 finału, wyrównała swój najlepszy wynik w Paryżu z 2018 roku. Ukrainka w poprzednich rundach odprawiła dwie wielkoszlemowe mistrzynie, Czeszkę Barborę Krejcikovą (Roland Garros 2021) i Kanadyjkę Biankę Andreescu (US Open 2019). Tenisistka z Kijowa jedyny wielkoszlemowy ćwierćfinał osiągnęła w Nowym Jorku w 2018. W przeszłości w rankingu była notowana na 23. miejscu.

Dla Świątek jest to piąty występ w Rolandzie Garrosie i czwarty rok z rzędu awansowała do ćwierćfinału. W sumie notuje 17. wielkoszlemowy start i po raz szósty zameldowała się w 1/4 finału. Tę fazę osiągnęła w trzech z czterech imprez tej rangi. W Wimbledonie jej najlepszym wynikiem jest IV runda z 2021 roku.

Świątek, która 31 maja skończyła 22 lata, dzielą trzy kroki od trzeciego triumfu w Rolandzie Garrosie (2020, 2022). Wielkoszlemowy tytuł Polka zdobyła jeszcze w US Open 2022.

W środę w ćwierćfinale rywalką Świątek będzie Coco Gauff. Rok temu Polka pokonała Amerykankę w finale paryskiej imprezy. Bilans ich wszystkich meczów to 6-0 dla raszynianki (12-0 w setach). Zmierzą się po raz drugi w obecnym sezonie. W półfinale w Dubaju Świątek wygrała 6:4, 6:2.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 49,6 mln euro
poniedziałek, 5 czerwca

IV runda gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska, 1) - Łesia Curenko (Ukraina) 5:1 i krecz

Program i wyniki turnieju kobiet

Ukrainka wróciła po przerwie macierzyńskiej i robi furorę w Paryżu!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Iga Świątek awansuje do półfinału Rolanda Garrosa 2023?