Co za historia! Niezwykły triumf tenisistek z Azji

Niesamowity triumf Su-Wei Hsieh i Xinyu Wang w Rolandzie Garrosie 2023 w Paryżu! W finale wracająca po problemach zdrowotnych Tajwanka i jej partnerka z Chin odrodziły się po przegraniu pierwszego seta i pokonały Leylah Fernandez i Taylor Townsend.

Xinyu Wang i Su-Wei Hsieh, mistrzynie Rolanda Garrosa 2023 w deblu PAP/EPA / MOHAMMED BADRA / Na zdjęciu: Xinyu Wang i Su-Wei Hsieh, mistrzynie Rolanda Garrosa 2023 w deblu
Su-Wei Hsieh przez cały ubiegły sezon była nieobecna na zawodowych kortach z powodu zdrowotnych problemów. Wróciła do gry pod koniec kwietnia 2023 roku. W Rolandzie Garrosie przeżyła wspaniałe chwile. Zagrała w parze z Xinyu Wang. W sobotę Tajwanka i Chinka odniosły triumf po zwycięstwie 1:6, 7:6(5), 6:1 nad Leylah Fernandez i Taylor Townsend.

Hsieh i Wang na otwarcie meczu utrzymały podanie po obronie trzech break pointy. To były jedyne emocje w pierwszym secie. Tajwanka i Chinka straciły sześć kolejnych gemów.

Druga partia była bardzo zacięta. Fernandez i Townsend obroniły trzy piłki setowe przy 3:5 i 0-40. Kanadyjka i Amerykanka zgarnęły trzy gemy z rzędu i objeły prowadzenie 6:5. Ostatecznie doszło do tie breaka. W nim Hsieh i Wang od 2-3 wywalczyły pięć z siedmiu kolejnych punktów.

W trzecim secie Hsieh i Wang brylowały na korcie. Szybko objęły prowadzenie 3:0. Fernandez i Townsend walczyły i miały swoje okazje w piątym gemie. Zmarnowały w nim cztery break pointy. To się na nim zemściło i po kolejnej stracie podania przegrywały już 1:5. Zwrotu akcji nie było i Hsieh i Wang pewnie zakończyły spotkanie.

Był to drugi wspólny występ Hsieh i Wang. Przed przyjazdem do Paryża połączyły siły w Strasburgu. Wygrały tam jeden mecz.

Fernandez w singlu grała już w wielkoszlemowym finale. W US Open 2021 uległa Brytyjce Emmie Raducanu. W Paryżu zanotowała pierwszy finał imprezy tej rangi w deblu. Townsend po raz drugi doszła do meczu o tytuł. W US Open 2022 jej partnerką była Caty McNally. Amerykanki przegrały z Czeszkami Barborą Krejcikovą i Kateriną Siniakovą.

21-letnia Wang odniosła życiowy sukces w zawodowym tenisie. Wcześniej nie grała w wielkoszlemowym finale. Doświadczona Hsieh odniosła piąty triumf w zawodach tej rangi, drugi w Paryżu (2014 z Shuai Peng). Poza tym wygrała trzy razy Wimbledon (2012 z Peng, 2019 z Barborą Strycovą, 2021 z Elise Mertens).

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 49,6 mln euro
niedziela, 11 czerwca

finał gry podwójnej:

Su-Wei Hsieh (Tajwan) / Xinyu Wang (Chiny) - Leylah Fernandez (Kanada, 10) / Taylor Townsend (USA, 10) 1:6, 7:6(5) 6:1

Czy Su-Wei Hsieh i Xinyu Wang wygrają kolejny wielkoszlemowy turniej?