Set do zera i sensacyjna porażka finalisty Rolanda Garrosa. Trzydniowy włoski mecz

Casper Ruud, finalista Rolanda Garrosa, odpadł w II rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu. Norweg w pięciu setach przegrał z notowanym w drugiej setce rankingu Liamem Broadym, w ostatniej partii nie zdobywając gema.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Tolga Akmen / Na zdjęciu: Casper Ruud
O tym, że skuteczna gra na mączce nie przekłada się na dobre występy na trawie, przekonało się wielu tenisistów. W czwartek znów na własnej skórze odczuł to Casper Ruud. Norweg, finalista tegorocznego Rolanda Garrosa, z Wimbledonem pożegnał się już w II rundzie. Niespodziewanie przegrał bowiem 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 0:6 z notowanym na 142. miejscu w rankingu ATP Liamem Broadym, posiadaczem dzikiej karty.

Rozstawiony z numerem czwartym Ruud w czwartek momentami sprawiał wrażenie bezradnego na korcie. Rozkładał ręce, jakby pytając, jak ma grać. Im dłużej trwał mecz, tym bardziej tracił inicjatywę, a zobrazowaniem tego był piąty set, w którym Norweg nie zdołał zdobyć nawet honorowego gema.

Pokonując aktualnie czwartego w światowej klasyfikacji Ruuda, Broady odniósł największe zwycięstwo w karierze. W III rundzie 29-latek ze Stockport zmierzy się z Denisem Shapovalovem. Oznaczony numerem 26. Kanadyjczyk, były półfinalista Wimbledonu, okazał się lepszy od Gregoire'a Barrere'a.

Rozstawiony z numerem siódmym Andriej Rublow zapisał na swoim koncie 12 asów, 34 zagrania kończące oraz pięć przełamań i w pojedynku bezpaństwowców wygrał 6:7(4), 6:3, 6:4, 7:5 z Asłanem Karacewem. Do 1/16 finału awansował też Jiri Lehecka, który oddał sześć gemów Francisco Cerundolo, turniejowej "18".

W czwartek (wreszcie) dokończono I rundę. We włoskim meczu rozgrywanym na przestrzeni trzech dni Matteo Berrettini pokonał 6:7(5), 6:3, 7:6(7), 6:3 Lorenzo Sonego. Kolejnym rywalem finalisty Wimbledonu sprzed dwóch lat będzie Alex de Minaur. Australijczyk, turniejowa "15", w czterech partiach ograł Kimmera Coppejansa, kwalifikanta.

Alexander Zverev zaserwował 20 asów, przy własnym podaniu zdobył 82 ze 111 rozegranych punktów, ani razu nie dał się przełamać i wygrał 6:4, 7:6(4), 7:6(5) z Gijsem Brouwerem, graczem z eliminacji. W II rundzie rozstawiony z numerem 19. Niemiec stanie naprzeciw Yosuke Watanukiego. Japończyk, "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji odrobił stratę 0-2 w setach w pojedynku z Markiem-Andreą Hueslerem.

Oznaczony numerem 25. Nicolas Jarry pokonał Marco Cecchinato i w 1/32 finału zagra z Jasonem Kublerem, który zwyciężył w pięciosetówce z Ugo Humbertem. Do II rundy awansował też Christopher O'Connell. Australijczyk wygrał z kwalifikantem Hamadem Medjedoviciem i teraz zmierzy się z Jirim Veselym.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 44,7 mln funtów
czwartek, 6 lipca

II runda gry pojedynczej:

Andriej Rublow (7) - Asłan Karacew 6:7(4), 6:3, 6:4, 7:5
Denis Shapovalov (Kanada, 26) - Gregoire Barrere (Francja) 6:3, 6:4, 7:6(7)
Liam Broady (Wielka Brytania, WC) - Casper Ruud (Norwegia, 4) 6:4, 3:6, 4:6, 6:3, 6:0
Jiri Lehecka (Czechy) - Francisco Cerundolo (Argentyna, 18) 6:2, 6:2, 6:2

I runda gry pojedynczej:

Alex de Minaur (Australia, 15) - Kimmer Coppejans (Belgia, Q) 6:7(5), 6:3, 6:3, 7:6(2)
Alexander Zverev (Niemcy, 19) - Gijs Brouwer (Holandia, Q) 6:4, 7:6(4), 7:6(5)
Nicolas Jarry (Chile, 25) - Marco Cecchinato (Włochy) 4:6, 6:2, 6:4, 6:1
Jason Kubler (Australia) - Ugo Humbert (Francja) 6:4, 4:6, 6:2, 3:6, 6:3
Matteo Berrettini (Włochy) - Lorenzo Sonego (Włochy) 6:7(5), 6:3, 7:6(7), 6:3
Christopher O'Connell (Australia) - Hamad Medjedović (Serbia, Q) 7:5, 6:4, 4:6, 6:4
Yosuke Watanuki (Japonia, LL) - Marc-Andrea Huesler (Szwajcaria) 6:7(5), 5:7, 7:6(5), 7:6(3), 6:3