Sukces Katarzyny Piter. Czekała na niego przez dekadę

Katarzyna Piter zwyciężyła w turnieju WTA po raz pierwszy od 2013 roku. Polka i Fanny Stollar pokonały w finale w Budapeszcie Jessie Aney i Annę Siskovą. Konfrontacja potrwała trzy partie.

Katarzyna Piter Materiały prasowe / LOTOS PZT Polish Tour / Na zdjęciu: Katarzyna Piter
Katarzyna Piter stworzyła duet z jedną z reprezentantek gospodarzy turnieju. W ten sposób mogła liczyć na wsparcie publiczności w drodze do finału i w decydującym meczu deblistek. Polsko-węgierski duet zwyciężał wcześniej z Timeą Babos i Aleksandrą Panową, Miriam Kolodziejovą i Jesiką Maleckovą, a także z Nadią Podoroską i Kamillą Rachimową.

Awans do finału w Budapeszcie pozwoli Katarzynie Piter dostać się do najlepszej setki rankingu deblistek. Polka zagrała w ostatniej rundzie turnieju w stolicy Węgier po raz drugi w karierze. W poprzednim sezonie przegrała w nim w duecie z Kimberley Zimmermann. W 2023 roku otworzyła się szansa na poprawę i drugie w karierze turniejowe zwycięstwo.

Przeciwniczkami Katarzyny Piter i Fanny Stolar były Jessy Aney i Anna Siskova. Amerykanka oraz Czeszka są doświadczonymi deblistkami, które przystępowały wspólnie do turniejów w trzech ostatnich sezonach. Z sukcesami, ponieważ przed finałem w Budapeszcie były niepokonane w 17 meczach i pięciu turniejach z rzędu od maja 2021 roku.

Piter i Stollar rozpoczęły mecz z mocnym postanowieniem przerwania passy przeciwniczek. Przełamanie już w drugim gemie pierwszego seta pozwoliło rozpędzić się Polce oraz Węgierce. Do końca partii nie tylko utrzymywały przewagę, co jeszcze powiększały ją do wyniku 6:2. Było to bardzo dobre otwarcie meczu, a połowa drogi do tytułu została pokonana w pół godziny.

Na początku drugiego seta Jessie Aney i Anna Siskova pokazały, że nie będą tak prostymi do pokonania tenisistkami. Prowadzenie 3:1 z przełamaniem było optymistycznym sygnałem dla Amerykanki oraz Czeszki. Katarzyna Piter i Fanny Stollar co prawda odrobiły jeszcze tę stratę, ale przegrały partię na finiszu 4:6. Tym samym triumfatorki wyłonił super tie-break.

Deblistki punktowały cios za cios w decydującej rozgrywce. Zaliczka 5-3 Katarzyny Piter i Fanny Stollar była pierwszą dwupunktową. Debel z Polką w szeregach nie zahamował i przybliżał się do sukcesu. Z późniejszych sześciu piłek wygrał pięć i zwyciężył w super tie-breaku 10-4.

Katarzyna Piter w nadchodzącym tygodniu zagra z Weroniką Falkowską w turnieju deblistek w Warszawie.

Hungarian Grand Prix, Budapeszt (Węgry)
WTA 250, kort ziemny, pula nagród 259,3 tys. dolarów
niedziela, 23 lipca

Finał gry podwójnej:

Katarzyna Piter (Polska) / Fanny Stollar (Węgry) - Jessie Aney (USA) / Anna Siskova (Czechy) 6:2, 4:6, 10-4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Katarzyna Piter awansuje również do finału turnieju w Warszawie?