Brak słów. Mecz Igi Świątek w US Open nie trwał nawet godzinę

Co za nokaut w meczu Igi Świątek! Liderka rankingu nie dała absolutnie żadnych szans Słowence Kai Juvan w wielkoszlemowym US Open 2023 w Nowym Jorku.

Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
W poprzednich rundach US Open Iga Świątek odprawiła Szwedkę Rebeccę Peterson i Australijkę Darię Saville. W piątek broniąca tytułu Polka zmierzyła się ze swoją przyjaciółką Kają Juvan (WTA 145). Tenisistki te dobrze znają się od czasów juniorskich. Na korcie nie było żadnych sentymentów. Liderka rankingu rozbiła Słowenkę 6:0, 6:1.

Świątek miała mocne otwarcie Głęboki i szybki kros forhendowy wymuszający błąd dał jej przełamanie na 2:0. Polka była precyzyjna i zabójczo skuteczne. Doskonale zmieniała kierunki i przyspieszała grę. Nie odpuściła nawet na moment i na korcie miał miejsce festiwal jednej tenisistki.

Dla Juvan był to tenis zdecydowanie za szybki. Była na korcie całkowicie bezradna, stłamszona w defensywie i niemająca żadnych szans w wymianach. W grze Świątek wybornie funkcjonował forhend i bekhend, a serwis i return również działały na najwyższym poziomie. Polka dołożyła jeszcze dwa przełamania i wygrała I set 6:0 w 24 minuty.

W II partii na korcie trwała totalna dominacja Świątek. Efektowny return przyniósł jej przełamanie na 2:0. Juvan była bezsilna, ale honorowego gema zdobyła. Stało się to, gdy Polka prowadziła 6:0, 3:0. Słowenka utrzymała podanie i otrzymała ogromną owację. Na więcej liderka rankingu jej nie pozwoliła. Zaliczyła przełamanie na 5:1, a po chwili mecz dobiegł końca, gdy Juvan wpakowała forhend w siatkę.

Mecz trwał zaledwie 49 minut. Świątek zdobyła 50 z 65 rozegranych punktów. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie, a wykorzystała pięć z sześciu break pointów. Polka posłała 21 kończących uderzeń przy zaledwie pięciu niewymuszonych błędach. Juvan zanotowano dwie piłki wygrane bezpośrednio i 12 pomyłek.

Było to trzecie spotkanie tych tenisistek. Dwa poprzednie miały miejsce w 2021 roku. W Melbourne Juvan zdobyła jedynego seta. W Rolandzie Garrosie Świątek wygrała 6:0, 7:5. Polka w swoim dorobku ma już cztery wielkoszlemowe tytuły. Słowenka w najważniejszych imprezach najdalej doszła do III rundy.

Juvan może się pochwalić dwoma zwycięstwami nad tenisistkami z Top 10 rankingu. Odniosła je w ubiegłym sezonie, gdy pokonała Arynę Sabalenkę w Adelajdzie i Karolinę Pliskovą w Strasburgu. W tym drugim turnieju osiągnęła wówczas swój pierwszy singlowy finał w WTA Tour.

W niedzielę w 1/8 finału Świątek zmierzy się z Jeleną Ostapenko, z którą ma bilans meczów 0-3.