Mistrzyni Wimbledonu nie trwoni sił. Thriller Eliny Switoliny

Marketa Vondrousova nie dała się zaskoczyć Martinie Trevisan. Mistrzyni Wimbledonu łatwo pokonała Włoszkę w wielkoszlemowym US Open 2023 w Nowym Jorku. Niesamowitą batalię stoczyły Elina Switolina i Anastazja Pawluczenkowa.

Elina Switolina PAP/EPA / CJ GUNTHER / Na zdjęciu: Elina Switolina
Marketa Vondrousova (WTA 9) przed US Open wystąpiła w dwóch turniejach. W Montrealu w III rundzie Czeszka uległa Coco Gauff, a w Cincinnati w ćwierćfinale przegrała z Igą Świątek. W Nowym Jorku odniosła dwa pewne zwycięstwa. Na początek odprawiła Koreankę Na-Lae Han. W czwartek mistrzyni Wimbledonu pokonała 6:2, 6:2 Martina Trevisan (WTA 58).

W ciągu 80 minut Vondrousova wywalczyła 23 z 33 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Odparła cztery z pięciu break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 10 szans. Dla Czeszki jest to piąty występ w US Open i po raz drugi dotarła do III rundy. W 2018 roku awansowała do 1/8 finału.

Elina Switolina (WTA 26) zwyciężyła Anastazję Pawluczenkową (WTA 98) po niesamowitej bitwie. W pierwszy secie było jedno przełamanie, które Rosjanka uzyskała na 7:5. W drugiej do głosu doszła Ukrainka, która od 3:3 zgarnęła trzy z czterech kolejnych gemów. W trzeciej partii Switolina odskoczyła na 4:0, ale końcówka była bardzo emocjonująca. Pawluczenkowa zdołała odrobić stratę jednego przełamania. Przy 5:4 Ukrainka asem wykorzystała trzecią piłkę meczową.

Madison Keys (WTA 17) w 54 minuty rozbiła 6:1, 6:2 Yaninę Wickmayer (WTA 85). Amerykanka zaserwowała cztery asy i zdobyła 27 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła jeden break point i wykorzystała wszystkie cztery szanse na przełamanie. Posłała 20 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Wickmayer miała cztery piłki wygrane bezpośrednio i 13 pomyłek.

Obie tenisistki w US Open zanotowały najlepsze wielkoszlemowe starty. Wickmayer awansowała do półfinału (2009), a Keys doszła do finału (2017). Kolejną rywalką Amerykanki będzie Ludmiła Samsonowa.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 20) w 58 minut pokonała 6:1, 6:3 Łesię Curenko (WTA 46). Rosyjska tenisistka spożytkowała cztery z sześciu okazji na przełamanie. W III rundzie czeka ją starcie z Vondrousovą.