Kolejne problemy zeszłorocznej finalistki US Open. Pewna Jessica Pegula

Ons Jabeur znów musiała się napracować, aby wygrać mecz w ramach wielkoszlemowego US Open 2023. Tunezyjka straciła seta, ale zameldowała się w III rundzie. Pewne zwycięstwo odniosła jedna z faworytek gospodarzy, Jessica Pegula.

Rafał Smoliński
Ons Jabeur PAP/EPA / CJ GUNTHER / Na zdjęciu: Ons Jabeur
We wtorek Ons Jabeur wyraźnie cierpiała na korcie, ale zwyciężyła na inaugurację Kolumbijkę Camilę Osorio. W czwartek jej gra w Nowym Jorku znów nie była doskonała, jednak zdołała pokonać Lindę Noskovą 7:6(7), 4:6, 6:3.

Młoda Czeszka postawiła się zeszłorocznej finalistce wielkoszlemowego US Open. W pierwszym secie trzykrotnie była dwie piłki od szczęścia, ale w tie-breaku górą okazała się doświadczona Tunezyjka.

W drugiej partii Noskova wywalczyła dwa przełamania i odskoczyła na 5:1. Pogoń Jabeur okazała się spóźniona, dlatego konieczna była trzecia partia. W niej reprezentantka naszych południowych sąsiadów wywalczyła breaka na 3:2, lecz przegrała cztery kolejne gemy.

Rozstawiona z piątym numerem Jabeur wskoczyła na wyższy poziom wtedy, kiedy tego potrzebowała. W czwartek skończyła 47 piłek, ale też popełniła 43 niewymuszone błędy. Noskova miała 30 wygrywających uderzeń i 38 pomyłek. 18-latka zdobyła też o osiem punktów mniej od faworytki (99-107).

Zwycięska Jabeur zameldowała się w III rundzie US Open 2023. W sobotę jej przeciwniczką będzie rozstawiona z 31. numerem Marie Bouzkova, która w czwartek rozgromiła Chorwatkę Petrę Martić 6:1, 6:2. W zeszłym roku Tunezyjka zmierzyła się z Czeszką w ćwierćfinale Wimbledonu 2022, w którym wróciła ze stanu 0-1 w setach.

Problem z wygraniem pojedynku II rundy miała również Daria Kasatkina. Oznaczona 13. numerem Rosjanka została zaskoczona przez agresywnie grającą na returnie Sofię Kenin. Mistrzyni Australian Open 2020 pewnie wzięła pierwszego seta, a w dwóch kolejnych prowadziła z przewagą przełamania. Jednak faworyzowana 26-latka wróciła do gry i z trudem odniosła zwycięstwo.

Po dwóch godzinach i 25 minutach Kasatkina pokonała Kenin 2:6, 6:4, 6:4. W czwartek zdobyła cztery punkty mniej od Amerykanki (93-97), ale to ona wygrała ostatnią piłkę. Na pewno jednak musi się poprawić, jeśli chce zajść dalej w turnieju. W czwartek popełniła 10 podwójnych błędów i miała aż 47 pomyłek, przy 25 kończących uderzeniach. Kenin może tylko żałować, że nie wykorzystała wielkiej szansy.

Przeciwniczką Kasatkiny w III rundzie będzie Greet Minnen. Belgijka wygrała w czwartek starcie kwalifikantek, bowiem pokonała Amerykankę Sachię Vickery 6:3, 4:6, 6:4. 26-latka wyrównała tym samym swój najlepszy wynik w Wielkim Szlemie. Dwa lata temu również dotarła do 1/16 finału US Open (jako "szczęśliwa przegrana" z eliminacji), w której żadnych szans nie dała jej Kanadyjka Bianca Andreescu.

W sesji wieczornej na Arthur Ashe Stadium czasu nie marnowała rozstawiona z "trójką" Jessica Pegula. Amerykanka, która w sierpniu została mistrzynią zawodów WTA 1000 na kortach twardych w Montrealu i stała się kandydatką do tytułu w Nowym Jorku, w 71 minut pokonała Patricię Marię Tig 6:3, 6:1.

Rumunka stawiła większy opór reprezentantce gospodarzy tylko w premierowej odsłonie, w której podjęła ryzyko na returnie. W efekcie udało się jej dwukrotnie odrobić stratę przełamania. Z kolei w drugiej partii tenisistka z Buffalo konsekwentnie budowała przewagę. Udało się jej wykorzystać trzy break pointy i pewnie zwieńczyć pojedynek.

Pegula awansowała do III rundy międzynarodowych mistrzostw USA, w której jej rywalką będzie Elina Switolina (czytaj więcej o jej meczu). Pojedynek Amerykanki i Ukrainki zapowiada się bardzo interesująco. Tenisistka z USA ma z reprezentantką naszych wschodnich sąsiadów bilans 3-1 w tourze. Miesiąc temu okazała się od niej lepsza w ćwierćfinale turnieju WTA 500 w Waszyngtonie.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)