Niewiarygodny powrót. Amerykański talent powalczy o pierwszy tytuł

W sobotę rozegrano oba półfinały zawodów ATP 500 na kortach twardych w Tokio. Niespodzianek nie było, choć niewiele brakowało, a Ben Shelton po raz drugi w tym roku przegrałby z Marcosem Gironem.

Rafał Smoliński
Ben Shelton PAP/EPA / KIMIMASA MAYAMA / Na zdjęciu: Ben Shelton
Pierwszy półfinał zawodów w Tokio dostarczył najwięcej emocji. Ben Shelton (ATP 19) zmierzył się z Marcosem Gironem (ATP  79), z którym w lutym przegrał w Delray Beach. Pochodzący z Atlanty 21-latek był w sobotę o krok od drugiej porażki ze swoim rodakiem, ale zwyciężył ostatecznie 6:7(2), 7:6(5), 6:4.

Shelton może mieć do siebie pretensje, że wpakował się w takie kłopoty. W pierwszym secie prowadził z przewagą przełamania, ale Giron doprowadził do remisu po 5. Potem okazał się lepszy w tie-breaku i partia otwarcia padła na konto bardziej doświadczonego tenisisty z Kalifornii.

Leworęczny Shelton znalazł się pod ścianą, gdy w drugiej partii Giron wywalczył dwa przełamania i wyszedł na 5:2. Młody Amerykanin odrobił jednak straty i sytuacja na korcie zaczęła się odwracać. W 12. gemie nie wykorzystał piłek setowych i decydował tie-break. W rozgrywce tej Shelton wrócił ze stanu 2-4 i z trudem doprowadził do wyrównania stanu spotkania na po 1.

W trzecim secie również były emocje. Shelton obronił kilka break pointów w drugim gemie i doprowadził do remisu 1:1. Od tego momentu gra się wyrównała. Obaj panowie czekali na swoje kolejne szanse. Doczekał się ich w siódmym gemie młodszy z reprezentantów USA i to on wywalczył rozstrzygające przełamanie. Jeszcze w dziesiątym gemie obronił break pointa, po czym wykorzystał pierwszą piłkę meczową.

Po dwóch godzinach i 50 minutach Shelton pokonał Girona i awansował do premierowego finału w głównym cyklu. - To wielkie osiągnięcie dla mnie i mojego sztabu. Zdecydowanie jeden z najtrudniejszych meczów, jakie w życiu rozegrałem. Marcos wymiatał mnie zza linii końcowej w niemal każdej wymianie i musiałem całkowicie zmienić swoją grę, aby mieć z nim szansę - powiedział młody Amerykanin (cytat za ATP).

Przeciwnikiem Sheltona w niedzielnym finale będzie Asłan Karacew (ATP 50). Rosjanin nie dał w sobotę żadnych szans faworytowi gospodarzy Shintaro Mochizukiemu (ATP 215). Japończyk robił, co mógł, ale to Rosjanin postarał się o pojedyncze przełamania w każdym secie. Po 93 minutach tenisista z Władykaukazu zwyciężył ostatecznie 6:3, 6:4.

Karacew osiągnął tym samym piąty finał zawodów głównego cyklu. W niedzielę powalczy o pierwszy tytuł rangi ATP Tour od stycznia 2022 roku, gdy triumfował w Sydney. Z kolei Mochizuki może być z siebie i tak bardzo dumny. Odniósł bowiem życiowy sukces w tourze i w poniedziałek awansuje w okolice 130. pozycji.

Shelton i Karacew zmierzą się ze sobą w niedzielę po raz drugi w tegorocznym głównym cyklu. W ramach III rundy wielkoszlemowego US Open 2023 górą był Amerykanin.

Kinoshita Group Japan Open Tennis Championships, Tokio (Japonia)