Maraton w Zhuhai. Brazylijka kontra Chinka o tytuł

W sobotę wyłonione zostały finalistki turnieju WTA Elite Trophy w Zhuhai. O tytuł zmierzą się Brazylijka Beatriz Haddad Maia i Chinka Qinwen Zheng.

Beatriz Haddad Maia Getty Images / VCG / Na zdjęciu: Beatriz Haddad Maia
Po czterech latach do kalendarza wrócił turniej WTA Elite Trophy z udziałem najwyżej notowanych tenisistek, które nie zakwalifikowały się do WTA Finals. W rywalizacji wzięła udział Magda Linette i odpadła po fazie grupowej.

W sobotę przyszedł czas na półfinały. Beatriz Haddad Maia (WTA 19) pokonała 6:4, 6:1 Darię Kasatkinę (WTA 17). W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Brazylijka uzyskała na 6:4. W drugim zmarnowała trzy break pointy na 2:0, ale później dominowała na korcie. Od 1:1 zgarnęła pięć gemów z rzędu.

W ciągu 93 minut Haddad Maia zdobyła 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie, a sama wykorzystała trzy z ośmiu break pointów. Było to jej drugie spotkanie z Kasatkiną. Na początku tego roku w Dosze również wygrała Brazylijka.

Drugi półfinał trwał aż trzy godziny i 19 minut. Doszło w nim do starcia reprezentantek gospodarzy. Qinwen Zheng (WTA 18) zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:1 Lin Zhu (WTA 37). W pierwszym secie wyżej notowana Chinka wróciła z 2:4 i obroniła dwie piłki setowe przy 4:5. W drugim z 1:3 wyrównała na 3:3, ale ponownie oddała podanie i nie zdołała odrobić straty. W trzeciej partii Zheng uzyskała dwa przełamania i zameldowała się w finale.

W całym meczu Zheng zaserwowała 12 asów i zgarnęła 44 z 60 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Obroniła 13 z 17 break pointów i zamieniła na przełamanie sześć z 14 szans. Chinki spotkały się po pięciu latach. W 2018 roku w Jinan Zhu rozbiła Zheng 6:0, 6:1.

W niedzielę wyłoniona zostanie mistrzyni szóstej edycji imprezy. Haddad Maia i Zheng zmierzą się po raz pierwszy. Brazylijka będzie miała szansę na podwójny triumf. Wystąpi też w finale debla w parze z Weroniką Kudermetową.

O tytuł Haddad Maia i Kudermetowa zagrają z Miyu Kato i Aldilą Sutjiadi, które w ostatnim meczu grupowym zwyciężyły 4:6, 7:5, 12-10 Xiyu Wang i Yifan Xu. W super tie breaku tenisistki z Japonii i Indonezji prowadziły 7-2, a przy 9-5 zmarnowały cztery piłki meczowe. Ostatecznie wygraną i awans zapewniły sobie za szóstym meczbolem.

Huafa Technology WTA Elite Trophy, Zhuhai (Chiny)

Grupa Lilia:

Xinyu Jiang (Chiny, 6/WC) / Qianhui Tang (Chiny, 6/WC) - Oksana Kałasznikowa (Gruzja, 4) / Jana Sizikowa (4)

Grupa Bugenwilla:

Miyu Kato (Japonia, 2) / Aldila Sutjiadi (Indonezja, 2) - Xiyu Wang (Chiny, 5/WC) / Yifan Xu (Chiny, 5/WC) 4:6, 7:5, 12-10

Kto wygra turniej WTA Elite Trophy w Zhuhai?