Niesamowity bój o tytuł w wielkim turnieju. Dwa sety i prawie trzy godziny walki

W finale turnieju WTA Elite Trophy w Zhuhai doszło do niesłychanej bitwy pomiędzy Beatriz Haddad Maią a Qinwen Zheng. Dwusetowy mecz trwał prawie trzy godziny i zakończył się zwycięstwem Brazylijki.

Beatriz Haddad Maia Getty Images / Fred Lee / Na zdjęciu: Beatriz Haddad Maia
W 2019 roku w Zhuhai triumfowała Aryna Sabalenka. Po czterech latach do kalendarza wrócił wielki turniej z udziałem najlepszych tenisistek, które nie wywalczyły kwalifikacji do WTA Finals. Niedzielny finał dostarczył ogromnych emocji. Tytuł zdobyła Beatriz Haddad Maia (WTA 19), która zwyciężyła 7:6(11), 7:6(4) Qinwen Zheng (WTA 18).

W pierwszym secie Brazylijka wróciła ze stanu 2:4. W tie breaku obroniła trzy piłki setowe, a sama wykorzystała czwartą. W drugiej partii w pościg ruszyła Chinka, która z 3:5 wyszła na prowadzenie 6:5. Ponownie doszło do tie breaka. W nim Haddad Maia od 0-2 zdobyła siedem z dziewięciu kolejnych punktów.

Mecz trwał dwie godziny i 51 minut. Obie tenisistki uzyskały po trzy przełamania. Zheng zaserwowała dziewięć asów, z czego siedem w pierwszym secie. Haddad Maia zdobyła o 12 punktów więcej (97-85). Brazylijka posłała 21 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędach. Chince zanotowano 33 piłki wygrane bezpośrednio i 36 pomyłek. Było to ich pierwsze starcie.

Haddad Maia w drodze po triumf nie straciła seta. W fazie grupowej pokonała Amerykankę Madison Keys (6:4, 6:4) i Francuzkę Caroline Garcię (6:1, 7:6), a w półfinale odprawiła Darię Kasatkinę (6:4, 6:1). Zheng dla odmiany odniosła trzy zwycięstwa po trzysetowych bataliach. Wygrała z Łotyszką Jeleną Ostapenko (6:4, 1:6, 6:2), Chorwatką Donną Vekić (6:4, 6:7, 6:4) i swoją rodaczką Lin Zhu (7:5, 4:6, 6:1).

Zheng ma teraz w WTA Tour bilans finałów 2-2. Dwa tytuły zdobyła w tym roku w Palermo i Zhengzhou. Haddad Maia odniosła trzeci triumf. W ubiegłym sezonie wygrała na trawie turnieje w Nottingham i Birmingham. Bilans jej finałów to 3-2.

Dla Haddad Mai turniej zakończył się podwójnym sukcesem. W deblowym finale Brazylijka i Weronika Kudermetowa pokonały 6:3, 6:3 Miyu Kato i Aldilę Sutjiadi. W ciągu 72 minut Haddad Maia i jej partnerka obroniły pięć z siedmiu break pointów i wykorzystały pięć z 15 szans na przełamanie. Dla Brazylijki jest to szósty deblowy tytuł w WTA Tour, a Kudermetowa odniosła siódmy triumf.

Huafa Technology WTA Elite Trophy, Zhuhai (Chiny)
Tour Championships, kort twardy, pula nagród 2,409 mln dolarów
niedziela, 29 października

finał gry pojedynczej:

Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 8) - Qinwen Zheng (Chiny, 7) 7:6(11), 7:6(4)

finał gry podwójnej:

Beatriz Haddad Maia (Brazylia, 1) / Weronika Kudermetowa (1) - Miyu Kato (Japonia, 2) / Aldila Sutjiadi (Indonezja, 2) 6:3, 6:3

Czy Beatriz Haddad Maia zostanie liderką rankingu?