"Piramida ważności". Odsłonił kulisy treningów Świątek

Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek ze swoim sztabem
Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek ze swoim sztabem

Sukcesy Igi Świątek nie byłyby możliwe, gdyby nie zespół ludzi pracujących z liderką rankingu WTA. Maciej Ryszczuk udzielił interesującego wywiadu Akademii Kultury Fizycznej, w którym przedstawił piramidę ważności.

W tym artykule dowiesz się o:

Iga Świątek ma za sobą kolejny intensywny, ale udany sezon. Nasza tenisistka triumfowała w Dosze, Stuttgarcie, Rolandzie Garrosie, Warszawie, Pekinie oraz WTA Finals. Ten ostatni sukces zapewnił Polce pierwszą pozycję na koniec 2023 roku.

Tych wyników nie byłoby, gdyby nie dobrze dobrany zespół ludzi. W sztabie Świątek jest m.in. Maciej Ryszczuk, który jest specjalistą od przygotowania fizycznego oraz fizjoterapeutą. Ten w rozmowie z Akademią Kultury Fizycznej poruszył kilka ważnych tematów.

Wiadomo, że ważnym zagadnieniem jest dla tenisistów kwestia diety. Profesjonaliści nie mogą sobie bowiem pozwolić na niewłaściwe odżywianie. W tym celu gracze często konsultują się z fachowcami. Ryszczuk przyznał, że w sztabie Świątek nie ma dietetyka.

ZOBACZ WIDEO: Powiedział o kolejnym wyzwaniu Igi Świątek. "To wyczerpujący turniej"

- Doszliśmy wspólnie do wniosku, że z drobnymi poprawkami Iga na chwilę obecną nie musi podchodzić bardzo restrykcyjnie do diety. Najważniejsze żeby wyniki badań i wyniki sportowe nie ulegały pogorszeniu, a zawodniczka mogła w dalszym ciągu cieszyć się jedzeniem. Oczywiście w razie potrzeby wprowadzamy zmiany w żywieniu i suplementacji według zaleceń lekarza, ale jest to raczej kosmetyka - powiedział.

Zespół ludzi pracujących z naszą tenisistką opracował szczegółowo, jak ma wyglądać typowy dzień treningowy. Bardzo ważne jest, aby 22-latka nie zmęczyła się monotonnością. Z tego względu ważne jest szybkie reagowanie i wprowadzanie np. różnych gier czy zabaw podczas rozgrzewek albo właściwe wykorzystanie wolnego czasu.

Ryszczuk ustalił również piramidę ważności, której celem jest odpowiednie przygotowanie i zminimalizowanie ryzyka odniesienia kontuzji. - Bardzo ważne jak nie najważniejsze jest odpowiednie zarządzanie obciążeniami, planowanie przerw na regenerację i odpoczynek, ponieważ to wtedy jest czas na adaptację i jak dobrze pójdzie superkompensacje - stwierdził.

Gdyby przedstawić tę piramidę graficznie, to od podstawy wyglądałaby następująco:
- Sen i odżywianie,
- Zarządzanie stresem,
- Monitoring i zarządzanie obciążeniami,
- Odpowiednio dobrany trening,
- Ćwiczenia prehab,
- Praca manualna + fizykoterapia.

Obecnie Świątek odpoczywa po trudach sezonu (więcej tutaj). Po krótkich wakacjach rozpocznie przygotowania do rywalizacji w 2024 roku. To będzie kolejny wymagający sezon, bowiem oprócz imprez Wielkiego Szlema odbędzie się również turniej olimpijski w Paryżu.

Czytaj także:
Piękny widok! Zobacz oficjalny ranking po WTA Finals
Jest nowy ranking ATP. Sprawdź miejsce Huberta Hurkacza

Źródło artykułu: WP SportoweFakty