Iga Świątek rozpędziła się z czasem. Ważne zwycięstwo Polki

Iga Świątek wygrała drugi mecz w sezonie 2024. Tym razem polska tenisistka zwyciężyła z Sarą Sorribes, dzięki czemu wyrównała stan spotkania z Hiszpanią w ramach fazy grupowej zawodów United Cup 2024.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Iga Świątek
Po porażce Huberta Hurkacza z Alejandro Davidovichem Fokiną (więcej tutaj) Biało-Czerwoni potrzebowali odpowiedzi ze strony liderki rankingu WTA. Iga Świątek zmierzyła się z Sarą Sorribes (WTA 53), którą w 2023 roku pokonała w Wimbledonie i Pekinie. W Perth Polka również zwyciężyła w dwóch setach, tym razem 6:2, 6:1.

Początek pojedynku wcale nie był taki łatwy dla Świątek. Hiszpanka to tenisistka, która mądrze rozgrywa wymiany. Jest bardzo cierpliwa i już w trzecim gemie wypracowała dwa break pointy. Pierwsza rakieta świata w porę uruchomiła forhend i zażegnała niebezpieczeństwo.

W pierwszych gemach Świątek popełniła sporo niewymuszonych błędów, co nie ułatwiało jej zadania. Jednak w momencie zagrożenia potrafiła zwiększyć poziom swojej gry. Tak było zarówno w trzecim, jak i w piątym gemie, w których nasza tenisistka obroniła po dwa break pointy.

Od połowy seta Świątek wyraźnie złapała swój rytm. Teraz to Sorribes była w opałach i ustępowała pewnie grającej Polce. W szóstym gemie 22-latka z Raszyna wypracowała trzy break pointy i pewnym returnem zdobyła przełamanie. Potem podwyższyła wynik na 5:2, by po zmianie stron mieć już trzy piłki setowe. Wygrywający bekhend po linii zakończył trwającą 47 minut premierową odsłonę.

Drugi set toczył się już pod całkowitą kontrolą Świątek. Polka miała znaczną przewagę na korcie i Sorribes była zagrożona w każdym swoim gemie serwisowym. Hiszpance udało się z wielkim trudem utrzymać podanie na po 1. Potem faworytka była już bezlitosna i postarała się o dwa przełamania (w czwartym i szóstym gemie).

Po 88 minutach Świątek odniosła pewne zwycięstwo nad Sorribes i wyrównała stan meczu z Hiszpanią na 1:1. O zwycięstwie i awansie do ćwierćfinału rozstrzygnie zatem mikst.

United Cup, Perth (Australia)
Grupa A, kort twardy, pula nagród 10 mln dolarów
poniedziałek, 1 stycznia

Polska - Hiszpania 1:1

Gra 1: Hubert Hurkacz - Alejandro Davidovich Fokina 6:3, 3:6, 4:6
Gra 2: Iga Świątek - Sara Sorribes 6:2, 6:1
Gra 3: Iga Świątek / Hubert Hurkacz - Sara Sorribes / Alejandro Davidovich Fokina

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Iga Świątek zakończy 2024 rok jako liderka rankingu WTA?