58 minut. Polka demoluje na Australian Open

Katarzyna Kawa i partnerująca jej Marta Kostiuk nie marnowały we wtorek czasu na korcie. Polsko-ukraińska para zwyciężyła duet Tatjana Maria i Arantxa Rus, dzięki czemu awansowała do II rundy debla wielkoszlemowego Australian Open 2024.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Katarzyna Kawa bez powodzenia grała w eliminacjach do turnieju singla, ale nie opuściła Melbourne. Kryniczanka zgłosiła się wspólnie z Martą Kostiuk do rywalizacji w grze podwójnej. We wtorek polsko-ukraińska para zaprezentowała się znakomicie.

Na inaugurację Kawa i Kostiuk nie dały większych szans niemiecko-holenderskiej parze Tatjana Maria i Arantxa Rus. Po zaledwie 58 minutach odniosły zdecydowane zwycięstwo 6:0, 6:2.

W pierwszym secie Polka i jej ukraińska partnerka całkowicie zdominowały rywalki. Postarały się o trzy przełamania i pewnie wykorzystały piłkę setową w szóstym gemie.

Na początku drugiej odsłony obie pary utrzymały serwis. Potem doszło do serii przełamań, w wyniku której na 3:2 wyszły Kawa i Kostiuk. Maria i Rus walczyły o odrobienie straty, jednak nie wykorzystały kilku break pointów. Do tego w siódmym gemie jeszcze raz przegrały podanie i ich sytuacja stała się jeszcze trudniejsza.

Ostatecznie Kawa i Kostiuk odniosły pewne zwycięstwo i awansowały do II rundy Australian Open 2024. Dla Polki była to premierowa wygrana w Wielkim Szlemie w grze podwójnej, bowiem wcześniej miała bilans meczów 0-3. W 2022 roku bez powodzenia grała w Rolandzie Garrosie, Wimbledonie i US Open.

W drugiej fazie turnieju debla Kawę i Kostiuk może czekać bardzo trudne zadanie. Ich przeciwniczkami mogą być bowiem najwyżej rozstawione Amerykanki Coco Gauff i Jessica Pegula lub Francuzki Clara Burel i Diane Parry.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 86,5 mln dolarów australijskich
wtorek, 16 stycznia

I runda gry podwójnej kobiet:

Katarzyna Kawa (Polska) / Marta Kostiuk (Ukraina) - Tatjana Maria (Niemcy) / Arantxa Rus (Holandia) 6:0, 6:2

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Katarzyna Kawa i Marta Kostiuk wygrają kolejny mecz?