Spektakularne tie breaki w Rzymie. Debiutanci w ćwierćfinałach

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Anna Szylagyi / Na zdjęciu: Taylor Fritz
PAP/EPA / Anna Szylagyi / Na zdjęciu: Taylor Fritz

Taylor Fritz w trzech setach pokonał Grigora Dimitrowa w IV rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Do debiutanckiego ćwierćfinału imprezy złotej serii awansował Alejandro Tabilo.

Wprawdzie mączka nie jest ulubioną nawierzchnią Taylora Fritza, ale podczas tegorocznego sezonu gry na kortach ziemnych Amerykanin radzi sobie bardzo dobrze. Po niedawnym ćwierćfinale w Madrycie jest już w tej fazie kolejnego turnieju rangi ATP Masters 1000, w Rzymie. We wtorek 26-latek z San Diego pokonał 6:2, 6:7(11), 6:1 rozstawionego z numerem ósmym Grigora Dimitrowa.

Ozdobą spotkania był spektakularny tie break drugiego seta, w którym Dimitrow obronił meczbola i zwyciężył 13-11. Dzięki temu Bułgar wyrównał stan pojedynku i przedłużył swoje szanse na zwycięstwo. Reakcja oznaczonego "11" Fritza była jednak wspaniała - w trzeciej odsłonie Amerykanin oddał rywalowi zaledwie gema i pierwszy raz w karierze zameldował się w 1/4 finału Internazionali BNL d'Italia.

W ciągu dwóch godzin i 42 minut gry Fritz zapisał na swoim koncie 13 asów, cztery przełamania i 27 zagrań kończących. - Są takie dni, kiedy czujesz się dobrze i radzisz sobie z presją. Ja przez cały mecz byłem bardzo spokojny - powiedział Amerykanin, który o awans do półfinału powalczy z lepszym z pary Alexander Zverev - Nuno Borges.

Alejandro Tabilo poszedł za ciosem. Rozstawiony z numerem 29. Chilijczyk, sensacyjny pogromca z III rundy Novaka Djokovicia, sprawił kolejną niespodziankę i wygrał 7:6(5), 7:6(10) z Karenem Chaczanowem, turniejową "16". 26-latek zawdzięcza zwycięstwo doskonałej postawie w tie breakach, zwłaszcza w drugim, w którym obronił dwa setbole.

Dla Tabilo to pierwszy w karierze awans do ćwierćfinału turnieju rangi ATP Masters 1000. Został zarazem piątym w erze zawodowego tenisa Chilijczykiem, który znalazł się w 1/4 finału Internazionali BNL d'Italia, po Marcelo Riosie, Nicolasie Massu, Fernando Gonzalezie i Cristianie Garinie.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 7,877 mln euro wtorek, 14 maja

IV runda gry pojedynczej:

Taylor Fritz (USA, 11) - Grigor Dimitrow (Bułgaria, 8) 6:2, 6:7(11), 6:1 Alejandro Tabilo (Chile, 29) - Karen Chaczanow (16) 7:6(5), 7:6(10)