"To jest nieuniknione". Ekspert wie, co czeka Świątek

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Na zdjęciu: Iga Świątek
Getty Images / Na zdjęciu: Iga Świątek
zdjęcie autora artykułu

Iga Świątek w kapitalnym stylu pokonała w finale WTA 1000 w Rzymie Arynę Sabalenkę 6:2, 6:3 i zdobyła drugi tytuł na kortach ziemnych w 2024 roku. Jak przyznaje w rozmowie z WP SportoweFakty Michał Dembek, 22-latka jest poza zasięgiem przeciwniczek.

To była zupełnie inna potyczka niż dwa tygodnie temu w turnieju rangi WTA 1000 w Madrycie. Wówczas obie zawodniczki stoczyły bardzo zacięty pojedynek (7:5, 4:6, 7:6 dla naszej zawodniczki - dop. red.). Tym razem Iga Świątek dominowała od początku.

Dwie klasy wyżej

- To jest to, o czym ostatnio mówiłem. Iga prezentuje tak wysoki poziom, szczególnie w tych ostatnich trzech meczach, że rywalki wyglądają, jakby były dwie klasy niżej od niej - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty były tenisista Michał Dembek.

- Było też widać, że Białorusinka nie jest tak dynamiczna, jak w stolicy Hiszpanii i była trochę ospała w defensywie. Oczywiście ona nie jest defensorką, ale w obronie robiła bardzo mało. Wystarczyło kilka zagrań z jednego do drugiego rogu. Świątek odrobiła lekcję z poprzedniego finału i nie grała dwa razy w to samo miejsce - dodaje.

ZOBACZ WIDEO: Czerkawski po karierze miał mnóstwo zajęć. Teraz zdradza, kim jest dziś

Moment przełomowy

Nie da się jednak ukryć, że w sobotniej konfrontacji przebieg obu setów różnił się od siebie. W pierwszym liderka światowego rankingu nie dała żadnych szans przeciwniczce.

W drugim jednakże rywalizacja była już bardziej wyrównana. Pierwsze przełamanie nastąpiło dopiero w siódmym gemie. Na szczęście na korzyść polskiej zawodniczki.

- W tym momencie Iga przejęła kontrolę. Do tego czasu był to najlepszy okres gry Sabalenki. W pierwszych czterech gemach było siedem break pointów, które Polka wybroniła i nie dała się przełamać. Miałem wówczas odczucie, że Białorusinka nie wykorzystała swoich okazji, a Świątek będzie potrzebowała jedną. Tak się stało, później potwierdzenie na 5:3 i było tak naprawdę po meczu - zaznacza były tenisista, a obecnie trener.

Czas na kolejne wyzwanie

Co też warto podkreślić, zawodniczka mieszkająca w Raszynie w końcu troimfowała w dwóch turniejach z rzędu, co do tej pory w obecnym sezonie jej się nie udawało. Nasz rozmówca zwraca uwagę, że w aktualnym tygodniu 22-latka grała już dużo lepiej i wyglądała tak, jak powinna na mączce. Nie śpieszyła się, miała więcej kontroli, cierpliwie budowała akcje i dopiero potem je kończyła.

A to świetne informacje, gdyż przed naszą reprezentantką wielkoszlemowy Roland Garros, w którym będzie broniła tytułu. Oczywiście ponownie stanie się główną faworytką, pomimo bardzo intensywnych tygodni.

- Myślę, że jest na tyle dobrze przygotowana mentalnie i fizycznie, że bardziej wyciągnąłbym z tych dwóch turniejów ogromny zastrzyk pewności siebie, którą zdobyła. Dwa wielkie tytuły i dwie wygrane z Sabalenką w finałach. Naturalnie Madryt i Rzym były długie oraz mentalnie trudne. Rzecz jasna pod tym względem może być trochę zmęczona, ale myślę, że poleci do Paryża, zrobi sobie dwa lub trzy dni przerwy i będzie gotowa bronić tytuł - zapewnia Dembek.

Zmagania na kortach Rolanda Garrosa na pewno nie będą łatwe dla Świątek i każdy będzie chciał ją pokonać. Jednakże, jak mówi nasz rozmówca, Polka jest przyzwyczajona do bycia faworytką i już nie raz pokazywała, że potrafi się odnaleźć w takiej roli. - Nie dość, że w Paryżu zawsze czuje się świetnie, to do tego wszystkiego ma serię 12 wygranych spotkań z rzędu. Oczywiście będzie pompowanie balonika i to jest nieuniknione, ale Iga nie będzie pierwszy raz w takiej sytuacji - podsumowuje.

Rywalizacja w Paryżu rozpocznie się 20 maja. Wówczas jednak odbędą się kwalifikacje. Główny turniej wystartuje 26 maja, a pierwsza runda potrwa do 28. dnia tego miesiąca. To właśnie w którymś z tych trzech dni na korcie pojawi się Świątek. Więcej będzie wiadomo 23 maja. Wtedy przeprowadzone zostanie losowanie głównej drabinki.

Mateusz Kmiecik, dziennikarz WP SportoweFakty.

Czytaj także: Eksperci jednym głosem po triumfie Świątek. "Przybyła, zobaczyła i zwyciężyła!" Wielka Iga Świątek! Rekordzistka

Źródło artykułu: WP SportoweFakty