Świątek poznała ćwierćfinałową rywalkę. To numer 6 na świecie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MOHAMMED BADRA  / Na zdjęciu: Marketa Vondrousova
PAP/EPA / MOHAMMED BADRA / Na zdjęciu: Marketa Vondrousova

Iga Świątek wie już, z kim zmierzy się w ramach ćwierćfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2024. Jej przeciwniczką będzie Czeszka Marketa Vondrousova, która w dwóch setach odprawiła Serbkę Olgę Danilović.

W niedzielę Iga Świątek nie marnowała czasu i na korcie Philippe'a Chatriera rozgromiła Rosjankę Anastazję Potapową 6:0, 6:0. W tym samym czasie na korcie Suzanne Lenglen odbywał się pojedynek, który wyłonił jej ćwierćfinałową rywalkę. Marketa Vondrousova (WTA 6) pewnie zwyciężyła 6:4, 6:2 Serbkę Olgę Danilović (WTA 125), która w Paryżu osiągnęła najlepszy wynik w Wielkim Szlemie.

Spotkanie zaczęło się pomyślnie dla Danilović. Serbka grała bardzo odważnie i gdy posyłała mocne i głębokie piłki, to tenisistka naszych południowych sąsiadów była w opałach. Z czasem jednak sytuacja zaczęła się odwracać. Niżej notowana z zawodniczek popełniała coraz więcej niewymuszonych błędów, a solidna Vondrousova wzięła się za odrabianie strat. W efekcie Czeszka wygrała do stanu 1:4 pięć gemów z rzędu i zamknęła seta.

W drugiej partii Danilović nie była już w stanie nawiązać wyrównanej walki. Vondrousova szybko wywalczyła przełamanie, a następnie utrzymała serwis. 24-latka wyraźnie złapała swój rytm. Czekała na kolejne szanse, aby powiększyć dystans. W piątym gemie Serbka uratowała podanie. W siódmym Czeszka dopięła swego i prowadziła już 5:2. Po zmianie stron pewnie wykorzystała pierwszą piłkę meczową i pojedynek dobiegł końca.

Po trwającym 80 minut spotkaniu Vondrousova cieszyła się z dwusetowego zwycięstwa. W niedzielę zdobyła 64 ze 110 rozegranych punktów. Skończyła 19 piłek, miała 18 niewymuszonych błędów i wykorzystała 4 z 7 break pointów. Danilović miała 17 wygrywających uderzeń, ale i aż 32 pomyłki. Do tego odpowiedziała tylko jednym przełamaniem.

Vondrousova ma już na koncie wielkie sukcesy. W 2023 roku triumfowała w wielkoszlemowym Wimbledonie, pokonując w meczu o tytuł Tunezyjkę Ons Jabeur. Z kolei pięć lat temu była w finale Rolanda Garrosa 2019, ale przegrała z Australijką Ashleigh Barty.

Świątek i Vondrousova zmierzą się ze sobą we wtorek (4 czerwca). Polka ma z Czeszką bilans 3-0 w głównym cyklu. W 2020 roku była lepsza od reprezentantki naszych południowych sąsiadów w I rundzie międzynarodowych mistrzostw Francji. Z kolei w sezonie 2023 zwyciężyła w Cincinnati i WTA Finals.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 53,478 mln euro niedziela, 2 czerwca