Świątek może przejść do historii. Przebije nawet Williams

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Tim Clayton/Corbis / Na zdjęciu: Iga Świątek
Getty Images / Tim Clayton/Corbis / Na zdjęciu: Iga Świątek
zdjęcie autora artykułu

Iga Świątek w sobotę powalczy o trzecie z rzędu i czwarte w karierze trofeum na kortach Rolanda Garrosa. Jeżeli uda jej się tego dokonać, osiągnie ogromny sukces z perspektywy całego sezonu. Przebije nawet samą Serenę Williams

Iga Świątek po raz kolejny udowodniła, że jest królową gry na nawierzchni ziemnej. Po raz trzeci z rzędu, a czwarty w całej karierze, zameldowała się bowiem w finale Rolanda Garrosa. Polka może się więc pochwalić znakomitą serią 20. zwycięstw z rzędu na paryskich kortach.

Forma w stolicy Francji jest potwierdzeniem wspaniałej dyspozycji liderki rankingu WTA od początku sezonu. Wystarczy tylko spojrzeć na dotychczasowe dokonania 23-latki. W lutym, po raz trzeci z rzędu, wygrała ona turniej w Dosze, a miesiąc później dołożyła triumf w Indian Wells. Następnie Świątek zaliczyła dublet w prestiżowych zmaganiach na mączce. Najpierw okazała się najlepsza w Madrycie, a później w Rzymie.

Wszystkie te turnieje miały rangę WTA 1000. To przełożyło się na ogromne zdobycze punktowe w rankingu WTA oraz WTA Race, który wyłoni osiem najlepszych zawodniczek sezonu. Za same zmagania, w których odniosła końcowe zwycięstwo, Polka wywalczyła do drugiego zestawienia aż 4000 punktów.

ZOBACZ WIDEO: Skrytykowała sesję zdjęciową Agnieszki Radwańskiej. "Dużo wtedy płakałam"

Przed startem Rolanda Garrosa Świątek była liderką rankingu Race (5335 pkt), a kolejny świetny występ w Paryżu pozwolił jej jeszcze bardziej odskoczyć rywalkom. Jej obecny dorobek w tym zestawieniu wynosi 6635 punktów, co uwzględnia również 1300 punktów za awans do finału rywalizacji w stolicy Francji.

Jeżeli nasza tenisistka wywalczy czwarte trofeum w tej imprezie, do tego wyniku zostanie dopisane kolejne 700 punktów (łącznie 2000 za końcowy triumf). Na koncie Polki w rankingu WTA Race będzie tym samym 7335 punktów, co jak na tę część sezonu będzie wręcz wybitnym wynikiem.

Światek tym samym już teraz zapewni sobie miejsce w WTA Finals, co federacja oficjalnie ogłosi w poniedziałek 10 czerwca. 23-latka zapisze tym samym kolejną piękną kartę w historii tenisa jako zawodniczka, która najszybciej wywalczyła awans do finału sezonu. Aktualny rekord należy do Sereny Williams, która w przepustkę do WTA Finals zdobyła dziewięć lat temu początkiem lipca, a dokładnie po triumfie w Wimbledonie.

Liderka rankingu WTA w wielkim finale Ronalda Garrosa zmierzy się z Jasmine Paolini. Włoszka z polskimi korzeniami zanotowała najlepszy w karierze występ w turnieju wielkoszlemowym, ale w starciu ze Świątek nie będzie faworytką.

Ranking WTA Race przed finałem Rolanda Garrosa:

Fot. live-tennis.eu
Fot. live-tennis.eu

Zobacz także:

Źródło artykułu: WP SportoweFakty