Kolejna sensacja w US Open. Koniec marzeń mistrzyni Wimbledonu

Getty Images / Jamie Squire / Na zdjęciu: Barbora Krejcikova

Od ogromnej niespodzianki rozpoczęła się rywalizacja w II rundzie wielkoszlemowego US Open 2024. Z imprezą na tym etapie pożegnała się Barbora Krejcikova, która przegrała z Rumunką Eleną-Gabrielą Ruse.

Rozstawiona z ósmym numerem Barbora Krejcikova zmierzyła się z Eleną-Gabrielą Ruse, która dostała się do głównej drabinki poprzez trzystopniowe eliminacje. Mistrzyni Wimbledonu 2024 była oczywiście faworytką tego pojedynku, ale zeszła z kortu pokonana. To Rumunka była w każdym secie lepsza o jedno przełamanie i zwyciężyła ostatecznie 6:4, 7:5.

Początek spotkania był wyrównany, a obie panie uważnie pilnowały serwisu. W szóstym gemie Ruse ruszyła do ataku na returnie i wywalczyła przełamanie. Krejcikova stoczyła wówczas morderczy bój, w którym po obronie setbola odrobiła breaka. Jednak przy stanie 5:4 Rumunka postarała się o rozstrzygające przełamanie i zwieńczyła premierową odsłonę.

Druga partia miała początkowo taki sam przebieg jak pierwsza. Tym razem jednak to Krejcikova wywalczyła przełamanie w siódmym gemie, a następnie odskoczyła na 5:3. Tenisistka naszych południowych sąsiadów nie zamknęła jednak seta. Końcówka należała do Ruse, która wygrała cztery gemy z rzędu i to ona awansowała do III rundy US Open 2024.

Rumunka po raz pierwszy w karierze osiągnęła tę fazę międzynarodowych mistrzostw USA. W piątek zmierzy się z Paulą Badosą, która również osiągnęła życiówkę w Nowym Jorku. Hiszpanka dokonała tego, zwyciężając Amerykankę Taylor Townsend 6:3, 7:5.

Rozstawiona z 26. numerem Badosa wcale nie miała łatwej przeprawy na Louis Armstrong Stadium. W pierwszym secie co prawda zbudowała przewagę dwóch przełamań i zamknęła ją dosyć pewnie. Ale w drugiej partii na korcie rozgorzała prawdziwa batalia. Townsend wysunęła się na 5:3, lecz nie wyserwowała wygranej w secie. Hiszpanka rozpoczęła wówczas remontadę i po zdobyciu czterech gemów z rzędu cieszyła się z wygranej.

Na Arthur Ashe Stadium pewny awans do III rundy US Open 2024 wywalczyła Madison Keys. Finalistka nowojorskiego turnieju z 2017 roku w 62 minuty zwyciężyła Mayę Joint 6:4, 6:0. 18-letnia Australijka walczyła bardzo dzielnie do połowy pierwszego seta. Gdy Amerykanka zdobyła przełamanie, z młodej tenisistki uszło powietrze. W drugiej partii Joint nie ugrała już żadnego gema i zakończyła występ w turnieju. Był on dla niej i tak udany, bowiem po przejściu eliminacji odniosła premierową wygraną w Wielkim Szlemie.

Tymczasem rozstawiona z 14. numerem Keys zmierzy się w piątek z Elise Mertens. Belgijka, która została oznaczona "33" po wycofaniu się Tunezyjki Ons Jabeur, pewnie wygrała z Australijką Ajlą Tomljanović 6:3, 6:2. W III rundzie zameldowała się także Niemka Jule Niemeier, która zwyciężyła Japonkę Moyukę Uchijimę 6:4, 6:0.