Trzysetowa batalia i sensacja na US Open

Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Coco Gauff

Coco Gauff nie obroni wywalczonego przed rokiem tytułu na kortach US Open. Amerykanka odpadła bowiem w czwartej rundzie, przegrywając trzysetową batalię z rodaczką Emmą Navarro.

W tym artykule dowiesz się o:

Rywalizacja w ostatnim turnieju wielkoszlemowym sezonu, czyli US Open, powoli wkracza w decydującą fazę. Na niedzielę zaplanowano pierwsze spotkania, których stawką było miejsce w ćwierćfinale. O podtrzymanie zwycięskiej serii na nowojorskich kortach powalczyła między innymi broniąca tytułu Coco Gauff.

Trzecia zawodniczka rankingu WTA w czwartej rundzie trafiła na solidnie grającą rodaczkę Emmę Navarro. Co ciekawe panie spotkały się na tym samym etapie rywalizacji w tegorocznym Wimbledonie. Wówczas lepsza w dwóch setach okazała się tenisistka rozstawiona z "trzynastką", co mogło zapowiadać emocjonującą walkę.

Starcie o ćwierćfinał rozpoczął pewnie wygrany gem serwisowy Navarro. Po chwili starsza z Amerykanek mogła zanotować pierwsze przełamanie, jednak po długiej walce mistrzyni z ubiegłego roku obroniła cztery break pointy. Po chwili sama zmarnowała swoją szansę, co przełożyło się na utrzymujący się remis.

Przełom nastąpił dopiero w szóstym gemie. Turniejowa "trzynastka" dopięła wówczas swego i zanotowała szybkie przełamanie, by po obronionym serwisie wyjść na 5:2. Choć po chwili mogła zamknąć seta przy podaniu Gauff, ta skutecznie się wybroniła. Navarro w dziewiątym gemie popisała się jednak obronieniem serwisu "na czysto", dzięki czemu mogła cieszyć się ze zwycięstwa 6:3.

Prowadząca już na otwarcie drugiej partii mogła wypracować przewagę przełamania, ale nie wykorzystała break pointa. W kolejnych gemach obie tenisistki pilnowały swoich podań, dzięki czemu na tablicy wyników utrzymywał się remis. Jako pierwsza tę serię przerwała Navarro, która w siódmym gemie odebrała rodaczce serwis.

Odpowiedź trzeciej rakiety świata była natychmiastowa i zdecydowana. Gauff od razu odrobiła stratę, a po obronionym serwisie objęła prowadzenie. Po chwili dołożyła drugie przełamanie, wygrała trzeciego gema z rzędu i dzięki temu zwyciężyła 6:4. 20-latka utrzymała się tym samym w grze o awans.

Decydujący set rozpoczął się od utrzymanych przez obie tenisistki podań. Już w trzecim gemie Navarro przypuściła jednak atak na serwis rywalki, który okazał się skuteczny. Starsza z Amerykanek wykorzystała trzeciego break pointa i przełamała obrończynię tytułu, by po chwili wyjść na 3:1.

W kolejnych gemach Gauff nie zdołała wypracować szansy na odrobienie strat, dzięki czemu turniejowa "trzynastka" przybliżała się do wielkiego triumfu. Navarro drugie z rzędu zwycięstwo nad rodaczką przypieczętowała kolejnym przełamaniem, zanotowanym w dziewiątym gemie.

Starsza z Amerykanek po ponad dwugodzinnej walce wyeliminowała tym samym obrończynię tytułu. Awansowała tym samym do drugiego wielkoszlemowego ćwierćfinału z rzędu i to przed własną publicznością. O premierowy półfinał Navarro powalczy z Hiszpanką Paulą Badosą.