Prawie dwie godziny na korcie. Super tie-break rozstrzygnął mecz Polaka

Getty Images / Foto Olimpik/NurPhoto / Na zdjęciu: Jan Zieliński i Hugo Nys

Jan Zieliński jako jedyny Polak przystąpił do rywalizacji w turnieju debla zawodów ATP Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju. Nasz reprezentant i jego partner nie sprostali jednak argentyńskiej parze Maximo Gonzalez i Andres Molteni.

To już końcówka sezonu 2024 i coraz więcej wskazuje na to, że Jan Zieliński i Hugo Nys rozstaną się po jego zakończeniu. Na razie jednak kontynuują wspólną grę. Wciąż mają szansę, aby zakwalifikować się do prestiżowego ATP Finals. Trzeba jednak przyznać, że maleją one z każdym kolejnym występem, a to wszystko wina braku dobrych rezultatów.

W Tokio (ATP 500) Zieliński i Nys wygrali jeden mecz. W Szanghaju (ATP Masters 1000) zmierzyli się na inaugurację z duetem Maximo Gonzalez i Andres Molteni. Argentyńczycy to para, która w rankingu ATP Doubles Race to Turin jest za plecami Polaka i Monakijczyka. Po piątkowym spotkaniu odrobiła 90 punktów, ponieważ wygrała w meczu I rundy 7:6(4), 4:6, 10-6.

To było bardzo wyrównane spotkanie, które trwało dokładnie godzinę i 52 minuty. W pierwszym secie żadna z par nie wypracowała choćby break pointa. O losach partii otwarcia rozstrzygnął zatem tie-break. W rozgrywce tej Zieliński i Nys wysunęli się na 4-1 i od tego momentu... przegrali sześć punktów z rzędu i w efekcie całego seta.

Porażka w premierowej odsłonie zachęciła Polaka i Monakijczyka do większej walki w drugim secie. Już w trzecim gemie wypracowali oni break pointa, lecz Gonzalez i Molteni obronili serwis. Przy stanie po 3 nasz reprezentant i jego partner dopięli swego. Wywalczyli upragnione przełamanie, a przewagi przełamania nie oddali już do końca tej części spotkania.

Ponieważ po dwóch setach był remis, o zwycięstwie rozstrzygnął super tie-break. Rozgrywka ta nie ułożyła się po myśli Zielińskiego i Nysa, którzy cały czas musieli gonić wynik. Nawet jeśli przewaga Argentyńczyków była niewielka (5-4 czy 6-5), to nie oddali oni prowadzenia. Po drugiej zmianie stron wypracowali trzy piłki meczowe i natychmiast zakończyli spotkanie.

Zieliński i Nys odpadli w I rundzie zawodów Rolex Shanghai Masters i tym samym nie wywalczyli  w Chinach żadnych rankingowych punktów. Zwycięska para Gonzalez i Molteni wystąpi w 1/8 finału, a ich rywalami będą Rosjanie Karen Chaczanow i Andriej Rublow.

Rolex Shanghai Masters, Szanghaj (Chiny)
ATP Masters 1000, kort twardy, pula nagród 8,995 mln dolarów
piątek, 4 października

I runda gry podwójnej:

Maximo Gonzalez (Argentyna) / Andres Molteni (Argentyna) - Jan Zieliński (Polska) / Hugo Nys (Monako) 7:6(4), 4:6, 10-6

Źródło artykułu: WP SportoweFakty