Ależ to będzie starcie. Miejscowe tenisistki powalczą o finał

Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Qinwen Zheng

Tenisistka z Chin powalczy o końcowy triumf w turnieju rangi WTA 1000 w Wuhan. To efekt tego, że w półfinale dojdzie do pojedynku Qinwen Zheng z Xinyu Wang.

W piątek, 11 października poznaliśmy komplet półfinalistek turnieju rangi WTA 1000 w Wuhan.W gronie tym nie znalazły się Magda Linette i Magdalena Fręch, które przegrały odpowiednio z Amerykanką Coco Gauff (0:6, 4:6) i Białorusinką Aryną Sabalenką (2:6, 2:6). Tym samym dwie czołowe tenisistki powalczą ze sobą o miejsce w finale.

Pewne jest, że zwyciężczyni tej rywalizacji o tytuł zmierzy się z reprezentantką gospodarzy. W drugim półfinale dojdzie bowiem do starcia Qinwen Zheng z Xinyu Wang. Pierwsza z nich odprawiła Włoszkę polskiego pochodzenia Jasmine Paolini (6:2, 3:6, 6:3), a druga Rosjankę Jekaterinę Aleksandrową - 4:6, 7:5, 7:6(6).

Zheng przełamała rywalkę na dzień dobry, by następnie nie wykorzystać dwóch okazji na powiększenie przewagi. Z kolei w szóstym gemie Paolini wypracowała break pointa, lecz również nie udało jej się pójść za ciosem.

Niewykorzystana okazja chwilę później się zemściła. W siódmym gemie Chinka przełamała rywalkę po raz drugi w tym spotkaniu, by następnie zakończyć partię przy własnym podaniu (6:2).

Mimo że Zheng ponownie przełamała Włoszkę na dzień dobry, to ta od razu odrobiła stratę. Później udało jej się rozpędzić, bowiem wygrała łącznie cztery gemy z rzędu i wyszła na prowadzenie 4:1.

Do końca seta żadna z tenisistek nie była w stanie wypracować kolejnych break pointów, co oczywiście premiowało Paolini. Triumf 6:3 sprawił, że doprowadziła bowiem do decydującej odsłony meczu.

Już w drugim gemie trzeciego seta Chinka mogła przełamać przeciwniczkę, lecz ta wyszła z opresji. Później obie tenisistki były bardzo skuteczne przy swoich podaniach aż do ósmego gema, w którym Zheng wykorzystała drugiego break pointa i wyszła na 5:3.

Tym samym stanęła przed szansą zakończenia spotkania przy swoim serwisie. Zheng nie zawiodła i po tym, jak wypracowała piłkę meczową postawiła kropkę nad "i" już w kolejnej wymianie.

Prawie trzy godziny na korcie spędziły z kolei Wang i Aleksandrowa. W premierowej odsłonie tenisistki przełamywały się na przemian aż do stanu 4:3 dla Rosjanki. Mimo że musiała bronić trzech break pointów, to udało jej się wyjść z opresji i po raz pierwszy w tym meczu utrzymać podanie.

Chwilę później swojego gema serwisowego zwyciężyła Wang. Jednak w dziesiątej odsłonie seta Chinka nie była w stanie odrobić straty, przez co przegrała partię 4:6.

Dość niespodziewanie w II secie doszło do tylko i wyłącznie jednego przełamania. Wcześniej dwóch szans na to nie wykorzystała Aleksandrowa, a jednej Wang.

Gdy wydawało się, że ostatecznie dojdzie do tie-breaka, Chinka wypracowała dwie piłki setowe przy serwisie Rosjanki. Mimo że Aleksandrowa obroniła pierwszą, to przy drugiej już skapitulowała.

Rosjanka w trzecim gemie decydującej partii przełamała rywalkę i po chwili prowadziła 3:1. Następnie obie tenisistki były skuteczne przy własnych podaniach, przez co w dziesiątej odsłonie seta Wang walczyła o pozostanie w meczu.

Chinka była w stanie obronić piłkę meczową, a później wypracowała break pointa i zanotowała przełamanie powrotne. Tym razem ostatecznie doszło jednak do tie-breaka, który zwieńczył tę zaciętą rywalizację.

W nim Wang początkowo zdominowała rywalkę, kiedy to wyszła na prowadzenie 5-0. Jeszcze lepszą serią w odpowiedzi popisała się Aleksandrowa, bowiem zdobyła sześć punktów (6-5) i wypracowała piłkę meczową.

Chinka obroniła się jednak przy swoim serwisie, a po kolejnej akcji to ona mogła zakończyć spotkanie. Ta sztuka udała jej się mimo podania Aleksandrowej.

Dongfeng Voyah Wuhan Open, Wuhan (Chiny)