ATP Brisbane: Roddick ze Štěpánkiem w finale

Rozstawiony z numerem pierwszym Andy Roddick, siódma rakieta świata, pokonał turniejową "czwórkę" Tomáša Berdycha (ATP 20) i awansował do finału turnieju Brisbane International w Australii.

W niedzielnym finale tytułu będzie bronił Radek Štěpánek (ATP 12), który łatwo pokonał Gaëla Monfilsa (ATP 13). Z Roddickiem zmierzy się Czech po raz siódmy i po raz trzeci w finale. Amerykanin w tych decydujących meczach dwukrotnie okazał się lepszy (San Jose 2008, Memphis 2009), a w ogóle przegrał ze Štěpánkiem tylko raz.

W półfinale Roddick rozpoczął źle. Berdych dwukrotnie odebrał mu serwis i prowadził 5:0. - Nie czułem, że uderzam piłki źle, wyszedłem na kort i grałem naprawdę dobrze - powiedział Roddick, który po przełamaniu w drugim secie objął prowadzenie 3:0. - Najważniejsza część meczu to kilka gemów drugiego seta. Chciałem mieć pewność, że zatrzymam wtedy jego impet.

W decydującym secie Roddick przełamał Berdycha przy stanie 4:4. W tej zaciętej batalii Czech zaserwował 12 asów, miał 26 kończących uderzeń oraz obronił 10 z 12 break pointów. Amerykański triumfator US Open 2003 na swoje konto zapisał siedem asów i 26 winnerów. W ten sposób Roddick po raz 45. wystąpi w finale turnieju ATP (pierwszy raz w Australii). Berdycha pokonał po raz czwarty w szóstym spotkaniu.

Štěpánka zaskoczyło łatwe zwycięstwo nad Monfilsem. Drugi półfinał był zupełnie inny od meczu, jaki ci sami tenisiści rozegrali w listopadzie ubiegłego roku w Paryżu. - Tam graliśmy blisko trzy godziny, to była wspaniała bitwa, dzisiaj wyszedłem mocny od początku i starałem się za pomocą agresywnej gry wywierać na nim presję. Czech po porażce w Paryżu odniósł drugie zwycięstwo w piątym spotkaniu z Monfilsem.

31-letni Štěpánek również na początku ubiegłego sezonu prezentował znakomitą formę. Wygrał w Brisbane i San Jose oraz doszedł do finału w Memphis w pierwszych sześciu turniejach w roku. Celem narzekającego na kontuzję ramienia Monfilsa był tytuł w Brisbane.

Brisbane International, Brisbane (Australia)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 372,5 tys. dol.