Puchar Davisa: Czesi blisko ćwierćfinału, Hiszpanie remisują ze Szwajcarami

Po pierwszym dniu meczu I rundy Pucharu Davisa Hiszpanie remisują ze Szwajcarami 1:1. Punkt dla Helwetów zdobył Stanislaw Wawrinka, który pokonał Nicolasa Almagro 3:6, 6:4, 3:6, 7:5, 6:3. Stan meczu wyrównał David Ferrer, który wygrał z Marco Chiudinellim 6:2, 7:6(5), 6:1.

Pierwsza gra trwała trzy godziny i 59 minut. Obaj tenisiści po pięć razy przełamywali swoje podania, ale Wawrinka była znacznie skuteczniejszy, bo miał osiem okazji na breaka. Szwajcar obronił 10 z 15 break pointów. W drugiej grze Ferrer skrzętnie skorzystał z niemocy serwisowej Chiudinelliego, który popełnił 11 podwójnych błędów serwisowych (przy zerowym koncie asów).

Bliżej ćwierćfinału są Czesi, którzy w Bree prowadzą z Belgami 2:0. Tomas Berdych i Radek Stepanek, którzy w ubiegłym sezonie poprowadzili Czechów do finału, wygrali swoje gry bez straty seta. Najpierw Berdych pokonał Oliviera Rochusa 6:3, 6:0, 6:4 broniąc siedmiu z ośmiu break pointów i samemu wykorzystując sześć z dziewięciu okazji na przełamanie serwisu rywala. W trzeciej partii ambitnie walczący Rochus odrodził się od stanu 1:4, potem obronił pięć piłek meczowych, ale poległ przy szóstej. W drugiej grze Stepanek pokonał Xaviera Malisse'a 6:2, 6:4, 7:6(3) odnosząc czwarte zwycięstwo w siódmym spotkaniu z belgijskim tenisistą.

Niespodzianki nie ma też w meczu Rosjan z Hindusami. Gospodarze prowadzą 2:0 po zwycięstwach Igora Kunicyna (zagrał zamiast zmagającego się z kontuzją kolana Igora Andriejewa) nad Somdevem Devvarmanem i Michaiła Jużnego nad Rohanem Bopanną. Kunicyn, który o tym, że zagra dowiedział się godzinę przed rozpoczęciem meczu, wygrał w czterech ciężkich setach po trzech godzinach i 36 minutach walki.

- To była dla mnie niespodzianka, nie ma żadnego sposobu na przygotowanie się, gdy dowiadujesz się, że zagrasz godzinę przed meczem. Normalnie jesteśmy przyzwyczajeni, że mamy dzień albo 12 godzin na przygotowanie się - powiedział Kunicyn.

Devvarman po wygraniu pierwszego seta w tiebreaku w drugim prowadził już 5:2, a w ósmym gemie miał piłkę setową na prowadzenie 2-0 w setach. Kunicyn jednak zaczął pogoń, zwyciężył w tiebreaku, a potem wygrał również dwa kolejne sety i zapewnił Rosjanom pierwszy punkt.

Nic nie dało Johnowi Isnerowi zaserwowanie 21 asów w pojedynku z Viktorem Troickim. Amerykanin zmarnował dziewięć z 11 break pointów i przegrał grę otwierającą mecz z Serbami 6:7(4), 7:6(5), 5:7, 4:6. Drugi punkt dla Serbów zdobył Novak Djokovic, który pokonał Sama Querrey'a 6:2, 7:6(4), 2:6, 6:3 broniąc 10 z 13 break pointów.

Puchar Davisa, Grupa Światowa
I runda
5-7 marca 2010

Hiszpania - Szwajcaria 1:1 (Plaza de Toros de la Ribera, Logrono, kort ziemny, hala)

gra 5: Nicolas Almagro - Marco Chiudinelli

Francja - Niemcy 2:0 (Palais des Sports, Toulon, kort twardy, hala)
gra 1: Gael Monfils - Philipp Kohlschreiber 6:1, 6:4, 7:6(5)
gra 2: Jo-Wilfried Tsonga - Benjamin Becker 6:3, 6:2, 6:7(2), 6:3

w sobotę:
gra 3: Julien Benneteau / Michael Llodra - Christopher Kas / Philipp Kohlschreiber

gra 4: Jo-Wilfried Tsonga - Philipp Kohlschreiber
gra 5: Gael Monfils - Benjamin Becker

Rosja - Indie 2:0 (Small Sports Arena "Łużniki", Moskwa, kort twardy, hala)
gra 1: Igor Kunicyn - Somdev Devvarman 6:7(6), 7:6(4), 6:3, 6:4
gra 2: Michaił Jużnyj - Rohan Bopanna 6:4, 6:2, 6:3

w sobotę:
gra 3: Teimuraz Gabaszwili / Igor Kunicyn - Mahesh Bhupathi / Leander Paes

gra 4: Michaił Jużnyj - Somdev Devvarman
gra 5: Igor Andriejew - Rohan Bopanna

Szwecja - Argentyna 1:1 (Kungliga Tennishallen, Sztokholm, kort twardy, hala)
gra 1: Robin Soderling - Eduardo Schwank 6:1, 7:6(0), 7:5
gra 2: Joachim Johansson - Leonardo Mayer 7:5, 3:6, 5:7, 4:6

w sobotę:
gra 3: Robert Lindstedt / Robin Soderling - Leonardo Mayer / Horacio Zeballos

gra 4: Robin Soderling - Leonardo Mayer
gra 5: Joachim Johansson - Eduardo Schwank

Chorwacja - Ekwador 2:0 (Gradska Sportska Dvorana Varazdin, Varażdin, kort twardy, hala)
gra 1: Ivo Karlovic - Nicolas Lapentti 6:2, 5:7, 6:7(2), 6:3, 6:4
gra 2: Marin Cilic - Giovanni Lapentti 6:4, 6:3, 6:3