WTA Indian Wells: Zwycięski powrót Henin

Była liderka światowego rankingu Justine Henin pokonała Magdalénę Rybárikovą (WTA 53) 6:2, 6:2 i awansowała do II rundy turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells.

Belgijka, która po raz ostatni w imprezie tej grała cztery lata temu, w obu setach obejmowała prowadzenie 4:0 i kontrolowała sytuację do końca. W sumie obroniła cztery break pointy, a sama wykorzystała cztery z sześciu okazji na przełamanie serwisu Rybárikovej. Mecz trwał 69 minut.

- To bardzo fajne uczucie - powiedziała Henin na temat swojego powrotu do Indian Wells, gdzie triumfowała w 2004 roku. - Jest to turniej, który bardzo lubię. Cieszę się ze sposobu, w jaki wygrałam swój mecz. Nie wszystko było doskonałe, ale znalazłam swój rytm i czułam, że mogę często chodzić do siatki.

Dla Henin był to 11. wygrany mecz na 12 ostatnio rozegranych w Indian Wells. Sześć lat temu nie było na nią mocnych (w finale pokonała Lindsay Davenport), a w 2006 roku w półfinale przegrała z Jeleną Dementiewą.

Belgijka w maju 2008 roku ogłosiła przejście na emeryturę w chwili gdy była numerem jeden na świecie, ale w tym roku wróciła do tenisa. W swoim pierwszym starcie zaliczyła finał w Brisbane, w którym przegrała po fantastycznym meczu z Kim Clijsters. Potem doszła do finału Australian Open przegrywając z Sereną Williams.

27-letnia Henin, która jest jedną z sześciu byłych mistrzyń w drabince BNP Paribas Open 2010, w II rundzie zagra z Argentynką Giselą Dulko (WTA 37).

Udanie turniej rozpoczęła Patty Schnyder (WTA 48), która w ciągu 58 minut pokonała Włoszkę Tathianę Garbin (WTA 55) 6:1, 6:2. Szwajcarka wykorzystała wszystkie pięć break pointów, jakie miała i odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w Indian Wells od 2000 roku. Trzy ostatnie starty w tej imprezie kończyła ona na rundzie otwarcia.

Wiera Duszewina (WTA 43) potrzebowała zaledwie 50 minut na pokonanie Jeleny Dokić (WTA 101). W drugim secie Australijka zaliczyła przełamanie na 3:2, ale wszystkie gemy do końca wygrywała już tylko Rosjanka, która zwyciężyła w całym meczu 6:0, 6:3. 23-letnia Duszewina, która w ubiegłym sezonie w swoim debiucie w tej imprezie doszła do III rundy, teraz zagra z rodaczką Marią Szarapową (nr 10), mistrzynią z Indian Wells z 2006 roku.

Olga Goworcowa (WTA 50) po dwugodzinnej batalii pokonała Czeszkę Ivetę Benešovą (WTA 58) 6:0, 4:6, 7:6(8) i w II rundzie zagra z Dementiewą (nr 4), finalistką imprezy z 2006 roku. Białorusinka w ubiegłym miesiącu doszła do III rundy w Dubaju, ale z pięciu pozostałych tegorocznych turniejów odpadała w I rundzie.

W swoim 10. z rzędu starcie w Indian Wells Jill Craybas (WTA 83) pokonała Eleni Daniilidou (WTA 191) 6:0, 7:5 wykorzystując sześć z ośmiu break pointów. Dla Amerykanki to pierwsze zwycięstwo nad Greczynką w ich czwartym spotkaniu. 35-letnia Craybas swój najlepszy wynik w Indian Wells osiągnęła przed rokiem, gdy doszła do IV rundy (przegrała z Dinarą Safiną).