Roland Garros, dzień 10: Czas na ćwierćfinały, grają Federer i Woźniacka

W Roland Garros rozpoczyna się walka o półfinał. We wtorek odbędą się cztery spotkania: Francesca Schiavone (WTA 17) - Karolina Woźniacka (WTA 3) i Jelena Dementiewa (WTA 5) - Nadia Pietrowa (WTA 20) oraz Roger Federer (ATP 1) - Robin Söderling (ATP 7) i Tomáš Berdych (ATP 17) - Michaił Jużnyj (ATP 14).

Schiavone i Woźniacka spotkają się ze sobą po raz drugi. W 2008 roku Włoszka zwyciężyła w dwóch setach w Zurychu. 29-latka z Mediolanu po raz drugi zagra w ćwierćfinale Roland Garros (pierwszy osiągnęła w swoim debiucie w 2001 roku). O półfinał Wielkiego Szlema walczyła jeszcze w Wimbledonie 2009, oba mecze przegrała. Dla Woźniackiej to drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał (po US Open 2009, w którym doszła do finału). Dla Dunki polskiego pochodzenia będzie to już trzecia konfrontacja z reprezentantką Włoch. W poprzedniej rundzie stoczyła trzygodzinny bój z inną Włoszką Flavią Pennettą, a wcześniej łatwo uporała się z Tathianą Garbin. Poza tym po zażartym dwusetowym boju wyeliminowała triumfatorkę Polsat Warsaw Open Alexandrę Dulgheru i bez najmniejszych problemów odprawiła Rosjankę Ałłę Kudriawcewą. Schiavone straciła seta w meczu I rundy z Reginą Kulikową, ale w kolejnych rundach wygrywając sześć setów wyeliminowała Australijkę Sophie Ferguson, półfinalistkę tegorocznego Australian Open i Polsat Warsaw Open Na Li oraz pogromczynię Swietłany Kuzniecowej Marię Kirilenko. Jeśli tenisistka z Mediolanu pokona Woźniacką zostanie pierwszą włoską półfinalistką Roland Garros od czasu Silvany Lazzarino (1954).

Pietrowa i Dementiewa grały ze sobą dotychczas 14 razy i bilans jest remisowy (7-7). Cztery ostatnie spotkania wygrała starsza o rok Dementiewa, ale trzy po trzysetowych bataliach. Pietrowa we wszystkich tegorocznych turniejach na kortach ziemnych dochodziła do ćwierćfinału, ale do półfinału ani razu. Dementiewa przed Roland Garros w trzech turniejach wygrała tylko dwa spotkania. Pokonując w poprzedniej rundzie Chanelle Scheepers osiągnęła ona swój trzeci ćwierćfinał w Paryżu i będzie walczyć o drugi półfinał (w 2004 roku doszła do finału). Dla Pietrowej to szansa na trzeci półfinał (wcześniej w 2003 i 2005 roku). 27-letnia tenisistka mieszkająca w Miami w drodze do ćwierćfinału wyeliminowała dwie finalistki turnieju w Madrycie Aravane Rezaï i Venus Williams. Poza tym łatwo uporała się z Shuai Zhang i Ágnes Szávay. Dementiewa poza zwycięstwem nad Scheepers wyeliminowała Petrę Martić i Anabel Medinę oraz po blisko trzygodzinnym maratonie Aleksandrę Woźniak.

Federer i Söderling grali ze sobą w ubiegłorocznym finale. Wtedy w trzech setach zwyciężył Szwajcar. Bilans spotkań zdecydowanie przemawia na korzyść lidera światowego rankingu (12-0). W meczach ze Szwedem stracił on tylko dwa sety (w 2005 roku w Halle i w 2009 roku w ćwierćfinale US Open). Söderling legitymuje się bilansem tegorocznych spotkań 25-9, Federer zaś 23-6. Przed Roland Garros Szwed zaliczył finał w Barcelonie, ale w trzech kolejnych turniejach wygrał tylko jeden mecz. Szwajcar tuż przed przyjazdem do Paryża osiągnął finał w Madrycie. Federer w Wielkim Szlemie po raz ostatni odpadł przed półfinałem w 2004 roku, gdy właśnie w Paryżu w III rundzie przegrał z Gustavo Kuertenem. Od tamtej pory zaliczył 20 finałów, z których 14 wygrał. W ośmiu ostatnich wielkoszlemowych turniejach dochodził do finału. Söderling walczy o swój drugi półfinał Wielkiego Szlema. Federer pokonał Petera Luczaka, Alejandro Fallę, Juliana Reistera i rodaka Stanislasa Wawrinkę nie tracą seta. Söderlingowi jako jedyny seta urwał Albert Montañés. Poza tym Szwed wyeliminował Laurenta Recouderca, Taylora Denta i Marina Čilicia.

Jużnyj wygrał sześć z 10 spotkań z Berdychem, w tym ostatnie rozegrane w ubiegłym sezonie w Tokio. Rosjanin w maju wygrał turniej w Monachium. Czech osiągnął swój drugi ćwierćfinał na ziemi w tym roku (Monachium). Jego najlepsze tegoroczne osiągnięcie to finał dużego turnieju w Miami, gdzie po drodze pokonał Federera, Fernando Verdasco i Söderlinga. Obaj tenisiści walczyć będą o swój pierwszy półfinał w Paryżu. Dla Berdycha to drugi wielkoszlemowy ćwierćfinał (po Wimbledonie 2007). Jużnyj, były ósmy tenisista świata, grał w półfinale US Open 2006 i ćwierćfinale Australian Open 2008. Rosjanin w drodze do ćwierćfinału stracił po secie w meczach z Lukasem Lacko i Viktorem Troickim, rozbił Michała Przysiężnego oraz rozegrał tylko jednego seta z Jo-Wilfriedem Tsongą (Francuz skreczował z powodu problemów z plecami). Berdych w spotkaniach z Jorge Aguilarem, Édouardem Rogerem-Vasselinem, Johnem Isnerem i Andym Murray'em nie stracił seta.

od godziny 14:00 polskiego czasu