Puchar Davisa: Chilijczycy o krok od pogromu na własnej ziemi

Czechy prowadzą z Chile 2-0 w meczu ćwierćfinałowym Pucharu Davisa. Goście bardzo łatwo wygrali dwie pierwsze gry. Ivo Minář (ATP 247) pokonał lidera drużyny gospodarzy Nicolása Massú (ATP 101) 6:0, 6:2, 6:3, a Jan Hájek (ATP 94) wygrał z Paulem Capdevillem (ATP 186) 6:0, 6:2, 6:1.

Gra 2: Paul Capdeville - Jan Hájek 0:6, 2:6, 1:6

Jeszcze krótszy od pierwszego był mecz Capdeville'a z Hájkiem. Czech w ciągu 94 minut wykorzystał dziewięć z 13 break pointów oraz zanotował 41 kończących uderzeń przy 26 niewymuszonych błędach. Dla Hájka, który dopiero przed rokiem debiutował w Pucharze Davisa, to druga wygrana gra w tych rozgrywkach (2-2). Bilans Capdeville'a, który drużynę Chile reprezentuje od 2004 roku, to teraz 6-10.

Gra 1: Nicolás Massú - Ivo Minář 0:6, 2:6, 3:6

Obie drużyny przed walką o półfinał miały sporo problemów. Czesi, ubiegłoroczni finaliści, muszą radzić sobie bez Tomáša Berdycha i Radka Štěpánka, a Chilijczycy do meczu z Coquimbo przystąpili bez Fernando Gonzáleza.

30-letni Massú, podwójny mistrz olimpijski z Aten, w Pucharze Davisa gra od 1996 roku. W tym czasie w rozgrywkach tych opuścił tylko jeden sezon (2003). W I rundzie w meczu z Izraelem zdobył punkt po zwycięstwie nad Dudi Selą i po raz drugi doprowadził Chile do ćwierćfinału. W 2006 roku w meczu I rundy ze Słowacją pokonał Dominika Hrbatýego i awans przypieczętował grą deblową wspólnie z Fernando Gonzálezem.

Legitymujący się bilansem gier 32-18, w tym 22-9 w singlu, Massú nie miał nic do powiedzenia w spotkaniu z Minářem. Czech nękanego kontuzjami Chilijczyka rozbił w jedną godzinę i 54 minuty sześć razy przełamując serwis rywala. 26-latek z Pragi, który nie musiał bronić ani jednego break pointa, skrzętnie skorzystał ze słabej dyspozycji byłej dziewiątej rakiety rankingu ATP. Massú popełnił 51 niewymuszonych błędów przy 23 winnerach.