Puchar Davisa: Tipsarević daje remis Serbii bez Đokovicia

Viktor Troicki (ATP 47), który zastąpił Novaka Đokovicia, przegrał z Radkiem Štěpánkiem (ATP 35) 6:4, 2:6, 4:6, 4:6 w grze otwierającej półfinał Pucharu Davisa pomiędzy Serbią a Czechami. Wyrównał Janko Tipsarević (ATP 37), który pokonał finalistę Wimbledonu Tomáša Berdycha (ATP 7) 7:5, 6:2, 2:6, 7:6(5).

W tym artykule dowiesz się o:

Novak Đoković, który w poniedziałek walczył z Rafaelem Nadalem w finale US Open, nie mógł zagrać w grze otwarcia z powodu choroby przewodu pokarmowego. Najlepszy z Serbów dopiero w środę wrócił z Nowego Jorku, w czwartek trenował, a w piątek rano poinformował, że dolegliwości żołądkowe będące następstwem zmęczenia po podróży samolotem i znużenia po dwóch tygodniach rywalizacji na Flushing Meadows uniemożliwią mu otwarcie półfinału z Czechami. Đoković ma nadzieję, że będzie mógł wystąpić przynajmniej w grze deblowej, w której byłbym partnerem Nenada Zimonjicia.

Štěpánek, który w zeszłym roku wspólnie z Tomášem Berdychem doprowadził Czechów do finału, po dwóch sierpniowych porażkach odniósł czwarte zwycięstwo w piątym spotkaniu z Troickim. Po tym zwycięstwie bilans gier byłej ósmej rakiety rankingu ATP w Pucharze Davisa to 17-9.

W I secie Troicki nie wykorzystał break pointów na prowadzenie 5:2 i własny serwis, ale Štěpánek do końca nie potrafił odrobić straty przełamania, bo nie miał ani jednego break pointa. W drugim secie szybkie prowadzenie 3:0 objął Czech i nie pozwolił się dogonić. W kolejnych dwóch partiach Štěpánek obronił cztery z pięciu break pointów, a sam przełamał reprezentanta gospodarzy trzykrotnie i wywalczył dla swojej drużyny pierwszy punkt po trzech godzinach walki.

Štěpánek przetrwał bombardowanie Troickiego (20 asów przy ośmiu Czecha), obronił siedem z dziewięciu break pointów, a sam zamienił na przełamanie pięć z siedmiu okazji. Do tego dołożył bardzo dobrą grę przy siatce (24 z 29 punktów).

Tipsarević, który w tegorocznym US Open pokonał Andyego Roddicka, w I secie gry z finalistą Wimbledonu Berdychem obronił cztery z pięciu break pointów, a od stanu 5:5 zdobył dwa decydujące gemy. W gemie otwierającym II seta Serb zmarnował cztery szanse na przełamanie serwisu rywala, ale w dalszej fazie seta zaliczył dwa breaki. III seta wygrał Berdych, a w IV Czech prowadził 3:1 i miał własny serwis. Tipsarević wyrównał na 3:3. Znakomity bekhend i wolej forhendowy pozwoliły mu odskoczyć na 4-2 w tie breaku, a następnie 5-2, gdy finalista Wimbledonu wyrzucił forhend. Dwa dobre serwisy pozwoliły Czechowi zbliżyć się na 4-5, ale potem uderzył forhend w siatkę i Tipsarević miał dwie piłki na wyrównanie stanu walki o finał. Pierwszą piłkę meczową Berdych obronił, ale przy drugiej niedawny pogromca Roddicka posłał długi return i forhend Czecha wylądował poza kortem.

Serbia - Czechy 1:1, Belgrade Arena, Belgrad, kort twardy (hala)

Gra 1: Viktor Troicki - Radek Štěpánek 6:4, 2:6, 4:6, 4:6

Gra 2: Janko Tipsarević - Tomáš Berdych 7:5, 6:2, 2:6, 7:6(5)

Gra 3: Viktor Troicki / Nenad Zimonjić - Jan Hájek / Ivo Minář

Gra 4: Viktor Troicki - Tomáš Berdych

Gra 5: Janko Tipsarević - Radek Štěpánek