WTA Moskwa: Azarenka i Kirilenko w finale

Rozstawiona z numerem drugim Wiktoria Azarenka (WTA 10) pokonała Marię Jose Martinez (WTA 28) 6:3, 6:3 i awansowała do finału Pucharu Kremla rozgrywanego na kortach twardych (hala) w Moskwie. Drugą finalistką została Maria Kirilenko (WTA 24), która w rosyjskim meczu wygrała z Wierą Duszewiną (WTA 53) 6:1, 6:1.

Azarenka zrewanżowała się Martinez za porażkę poniesioną w marcu w Indian Wells. Obie tenisistki mierzyły się też w kwietniu w ćwierćfinale turnieju w Marbelli i przy stanie 0:4 w I secie Białorusinka skreczowała. Mieszkająca na co dzień w amerykańskim Scottsdale 21-letnia tenisistka w niedzielę wystąpi w czwartym w sezonie finale. W Dubaju przegrała z Venus Williams, w Eastbourne nie dała rady Jekaterinie Makarowej, a w Stanford zdobyła czwarty w karierze tytuł pokonując Marię Szarapową. Białorusinka w przyszłym tygodniu po raz drugi zagra w Mistrzostwach WTA (przed rokiem nie awansowała do półfinału). 28-letnia Martinez miała szansę na drugi finał w sezonie i piąty w karierze. Hiszpanka w maju w Rzymie zdobyła swój trzeci tytuł pokonując Francescę Schiavone, Karolinę Woźniacką i w finale Jelenę Janković. Poza tym w tym roku zawodniczka z Barcelony zaliczyła jeszcze półfinał w Marbelli oraz ćwierćfinały w Indian Wells i Eastbourne.

W trwającym 77 minut spotkaniu Azarenka obroniła dwa break pointy (oba w gemie otwarcia), a sama mając sześć okazji na przełamanie serwisu rywalki wykorzystała trzy. Białorusinka przy swoim serwisie zdobyła 37 z 45 punktów.

23-letnia Kirilenko wykazała się 100 proc. skutecznością w wykorzystaniu break pointów (pięć z pięciu) i odniosła drugie zwycięstwo w piątym spotkaniu ze starszą o rok Duszewiną. Małe emocje były tylko w drugim gemie II seta, gdy 24-latka z Chimek mogła objąć prowadzenie 2:0, ale nie wykorzystała dwóch break pointów, swoich jedynych w trwającym 71 minut spotkaniu. Kirilenko przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 22 z 30 punktów. Zawodniczka z Moskwy w niedzielę zagra w swoim pierwszym finale od kwietnia 2009 roku (Barcelona). Świetnie dysponowana Rosjanka w tym tygodniu w czterech meczach straciła w sumie dziewięć gemów.

Dla Azarenki będzie to 11. finał w karierze (bilans 4-6). Kirilenko do tej pory miała okazję zagrać w ośmiu finałach, z których pięć wygrała. Ostatnie tytuły Rosjanka zdobyła w 2008 roku, gdy triumfowała w Estoril, Barcelonie i Seulu. Będzie to trzecie spotkanie obu tenisistek. Kirilenko wygrała trzysetowe batalie w Auckland (2006) i Stanford (2007). W sierpniu tego roku w Montrealu górą była Azarenka, która oddała Rosjance pięć gemów.