Puchar Hopmana: Pyrrusowe zwycięstwo Murraya, świetna Mladenović

Reprezentacja Francji pokonała Wielką Brytanię w rozgrywanych w Perth tenisowych mistrzostwach świata par mieszanych. Decydujący punkt Francuzi uzyskali w mikście.

Rafał Smoliński

Odwieczni rywale po raz pierwszy w historii spotkali się na antypodach w ramach Pucharu Hopmana. Porażka finalistów z zeszłego roku oznacza, że nie mają oni już szans na triumf w australijskiej imprezie.

Dwie szanse na skończenie pierwszej partii przy własnym podaniu (5:4 40-15) i jedna piłka setowa w drugiej odsłonie (przy serwisie rywala), rozbity łokieć podczas próby woleja przy siatce i wiele niesamowitych zagrań Francuza Nicolasa Mahut (ATP 132) nie wystarczyło aby pokonać świetnie dysponowanego Szkota Andy’ego Murraya (ATP 4). Grający serwis i wolej tenisista rozegrał kolejne kapitalne spotkanie, ale podobnie jak podczas epickiej rywalizacji z Johnem Isnerem na wimbledońskiej trawie zszedł z kortu pokonany. 23-latek z Dunblane wygrał to spotkanie w dwóch setach (7:6(3), 7:6(5) w 2h03’), znalazł bowiem skuteczny sposób na niezwykle agresywną grę swojego przeciwnika.

- Kocham to, chciałbym aby więcej chłopaków grało serwis i wolej - stwierdził po meczu Brytyjczyk. - Grałem z nim kilka razy i zawsze były to trudne spotkania, ale miałem szczęście aby je wygrać - zakończył Murray.

Wcześniej spotkały się dwie niezwykle utalentowane tenisistki: 16-letnia Brytyjka Laura Robson (WTA 217) i starsza o rok Francuzka Kristina Mladenović (WTA 301). Zawodniczki, które krzyżowały już ze sobą rakiety w turniejach juniorskich (bilans: 1-1), spotkały się po raz pierwszy w tak ważnej imprezie profesjonalnego tenisa. Pojedynek w trzech setach rozstrzygnęła na swoją korzyść mająca serbskie korzenie Mladenović (6:4, 3:6, 6:0 w 1h51’), co dało Francji pierwszą wygraną grę w turnieju.

- Jestem po prostu szczęśliwa, że jestem w stanie tak grać. To przyjemność wrócić na kort - powiedziała po meczu Francuzka, która przez większą część poprzedniego sezonu zmagała się z urazami. - To wielkie doświadczenie i nie mogę się już doczekać mojego powrotu tutaj - zakończyła Mladenović.

W mikście Francja pewnie uzyskała decydujący punkt, przełamując rywali w trzecim gemie premierowego seta, oraz zdobywając dwa breaki więcej od rywali w drugiej odsłonie meczu.