AO: Radwańska w 1/16 finału, wyrównała wynik sprzed roku

Podobnie jak przed rokiem Agnieszka Radwańska zagra w III rundzie Australian Open. Krakowianka, czternasta rakieta świata, po tym jak pokazała dojrzałość (6:3, 6:4 w 1h25') przeciw chorwackiej kwalifikantce Petrze Martić (WTA 140) czeka na starcie z Rumunką Simoną Halep (WTA 77).

Rafał Smoliński

To cenne zwycięstwo Radwańskiej, która w I rundzie musiała się sporo napracować, by wygrać z Japonką Kimiko Date-Krumm (WTA 56). 20-letnia Martić, która w swoim wtorkowym pojedynku odprawiła Australijkę Sophie Ferguson (WTA 123), po raz pierwszy spotkała się z Polką. Ta w swoim dziewiętnastym występie wielkoszlemowym po raz dwunasty osiągnęła co najmniej II rundę. Teraz przyjdzie jej się zmierzyć z przebojową pogromczynią Alisy Klejbanowej (WTA 23).

Radwańska w porównaniu do swojego poprzedniego spotkania myliła się znacznie rzadziej, starając się utrzymywać piłkę w grze. Martić sporo ryzykowała, starając się skrócić wymiany, przez co zanotowała dwa razy więcej błędów niewymuszonych od Polki (37-17). Cierpliwie grająca krakowianka uzyskała 14 wygrywających uderzeń, podczas gdy jej agresywnie nastawiona rywalka miała ich aż 30. Mankamentem Radwańskiej wciąż pozostaje serwis, który w spotkaniu z Chorwatką nie był silnym oparciem w grze (57 proc. wygranych piłek przy pierwszym podaniu).

I SET Radwańska szybko objęła prowadzenie w meczu: wymuszając błąd rywalki przy siatce wyszła na 2:0. Martić zdołała odrobić stratę przełamania, ale jej błąd z bekhendu w czwartym gemie ponownie dał breaka krakowiance. Chorwatka ponownie odebrała podanie przeciwniczce po trwającym ponad dziesięć minut siódmym gemie, ale kolejny jej błąd własny dał Polce prowadzenie 5:3, którego 21-latka już nie oddała do końca partii.

II SET Podobnie jak w premierowej odsłonie, Radwańska przełamała serwis Martić w trzecim gemie, gdy Chorwatka wyrzuciła piłkę z bekhendu na aut. Tenisistka ze Splitu zdołała wyrównać na 4:4, kiedy to wygrywający forhend przyniósł jej breaka w ósmym gemie. Krakowianka zareagowała jednak szybko, rewanżując się rywalce już w kolejnym gemie i pewnie kończąc spotkanie przy własnym podaniu. Grupa polskich fanów mogła radośnie podziękować Radwańskiej za pewne zwycięstwo.