Radwańska co najmniej do maja skuteczniejsza od Jędrzejowskiej

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Z wynikiem 69,5% (41 zwycięstw w 59 meczach) Agnieszka Radwańska jest najskuteczniejszą Polką (licząc także mężczyzn) w historii Wielkiego Szlema. Dzięki awansowi do III rundy Australian Open krakowianka pozostanie przed Jadwigą Jędrzejowską co najmniej do Roland Garros.

Jędrzejowska, jedna z najlepszych tenisistek świata w dwudziestoleciu międzywojennym, odniosła 49 zwycięstw w 72 meczach w międzynarodowych mistrzostwach Francji, w mistrzostwach Wimbledonu oraz w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w Forest Hills (Nowy Jork), wszędzie grając w finale.

Najwięcej meczów w Wielkim Szlemie

Wojciech Fibak8962% zwycięstw
Jadwiga Jędrzejowska7268% zwycięstw
Agnieszka Radwańska5969% zwycięstw
Władysław Skonecki4055% zwycięstw
Wiesław Gąsiorek3639% zwycięstw
Ignacy Tłoczyński3354% zwycięstw
Magdalena Grzybowska3241% zwycięstw
Marta Domachowska2429% zwycięstw

Najwcześniej w Roland Garros (17 maja - 4 czerwca) Radwańska ma szansę wyprzedzić wielką poprzedniczkę na tronie polskiego tenisa w liczbie zwycięstw w najważniejszych turniejach tenisowych (należy podkreślić, że Jędrzejowska nigdy nie grała w mistrzostwach Australii).


Agnieszka Radwańska, 21 lat, trzykrotna ćwierćfinalistka wielkoszlemowa (foto PAP/EPA)

Jędrzejowska w analogicznym co Radwańska wieku - do skończenia 22 lat (obie urodziły się w Krakowie) - miała za sobą w sumie siedem występów w Paryżu i Wimbledonie, gdzie po razie osiągnęła 1/8 finału (1934), a na najlepsze wyniki czekała do lat 1937-39.

Źródło artykułu: