ATP Johannesburg: López nie obroni tytułu, Tipsarević też za burtą

Broniący tytułu i najwyżej rozstawiony Feliciano López (ATP 33) przegrał z Frankiem Danceviciem (ATP 234) 7:6(5), 2:6, 6:7(8) w I rundzie turnieju SA Tennis Open na kortach twardych w Johannesburgu.

W trwającym dwie godziny i dziewięć minut meczu Dancević posłał 22 asy. López zaserwował 28 asów, ale nie wykorzystał żadnego z 10 break pointów. Hiszpan w zeszłym roku w drodze po tytuł pokonał dwóch Francuzów Gaëla Monfilsa w półfinale i Stéphane'a Roberta w finale. W ten sposób tenisista z Madrytu zdobył swój drugi tytuł (pierwszy w 2004 roku w Wiedniu). Dla Dancevicia to pierwszy wygrany mecz w sezonie. W Chennai w I rundzie przegrał z Holendrem Robinem Haasem, a w Australian Open jako kwalifikant uległ Richardowi Gasquet. Kanadyjczyk w swoim dorobku ma dwa finały w cyklu ATP (Indianapolis - 2007, Eastbourne - 2009).

Jesse Huta Galung (ATP 120) w dokończonym meczu (przerwany we wtorek z powodu opadów deszczu) pokonał rozstawionego z numerem trzecim półfinalistę turnieju w Chennai z początku stycznia Janko Tipsarevicia (ATP 51) 6:7(4), 6:4, 7:6(4) serwując 17 asów i broniąc siedmiu z 10 break pointów. Holender tego samego dnia rozegrał mecz II rundy i przegrał z ubiegłorocznym złotym medalistą Commonwealth Games Somdevem Devvarmanem (ATP 110) 3:6, 4:6. Hindus, który w 2009 roku w Chennai zaliczył swój pierwszy finał, sezon rozpoczął od porażek z Belgiem Davidem Goffinem (Chennai) i Tommym Robredo (Australian Open).

W turnieju nie ma już także rozstawionego z numerem siódmym Rainera Schüttlera (ATP 93). 34-letni Niemiec, który karierę rozpoczął w 1995 roku, przegrał z Go Soedą (ATP 117) 6:3, 4:6, 4:6. W trwającym dwie godziny i 17 minut spotkaniu Japończyk wykorzystał trzy z 11 break pointów, zdobył 30 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz posłał siedem asów.

W ćwierćfinale zagra dwóch reprezentantów gospodarzy. Obok Rika de Voesta (ATP 183), który wyeliminował Michała Przysiężnego (ATP 81), II rundę przeszedł Izak van der Merwe (ATP 170). Urodzony w Johannesburgu 27-latek pokonał reprezentanta Niemiec Dustina Browna (ATP 89) 4:6, 7:5, 6:3, mimo że popełnił 14 podwójnych błędów. Van der Merwe w Johannesburgu wygrał dopiero dziewiąty i 10. mecz w cyklu ATP (bilans 10-9).

Simon Greul (ATP 130) pokonał rewelację Australian Open Milos Raonicia (ATP 94) 7:6(5), 6:4. Kanadyjczyk, który w Melbourne Park doszedł do 1/8 finału, w I secie obronił trzy piłki setowe przy 5:6 i 0-40, ale przegrał tę partię w tie breaku. Greul popełnił dwa podwójne błędy przy piłkach meczowych, ale za trzecią szansą zapewnił sobie awans do ćwierćfinału po jednej godzinie i 46 minutach. Raonić zaserwował 11 asów, ale nie wykorzystał żadnego z siedmiu break pointów. Jego niemiecki rywal zgarnął 38 z 48 punktów przy swoim pierwszym podaniu i posłał siedem asów.