ATP Dubaj: Federer dołączył w finale do Đokovicia

Roger Federer (ATP 2) pokonał Richarda Gasquet (ATP 28) 6:2, 7:5 i awansował do finału turnieju Duty Free Tennis Championships na kortach twardych w Dubaju. O piąty tytuł w tej imprezie Szwajcar zagra z triumfatorem dwóch ostatnich edycji Novakiem Đokoviciem (ATP 3).

Szwajcar to triumfator turnieju w Dubaju z 2003, 2004, 2005 i 2007 roku. Jedyny finał przegrał tutaj w 2006 roku, gdy uległ w trzech setach Rafaelowi Nadalowi. Jego bilans w tej imprezie to 29-3. Były lider rankingu sezon rozpoczął od triumfu w Dausze i półfinału Australian Open, bilans jego tegorocznych spotkań to teraz 14-1.

Urodzony w Bazylei 29-letni tenisista pokonała Gasquet po raz ósmy z rzędu. Jedyny raz Francuz zwyciężył go w 2005 roku w ćwierćfinale turnieju w Monte Carlo po niezwykle dramatycznym boju 6:7(1), 6:2, 7:6(8) broniąc trzech piłek meczowych. Gasquet, półfinalista Wimbledonu 2007 i były siódmy tenisista rankingu ATP, zaliczył pierwszy półfinał w sezonie. Wcześniej zanotował ćwierćfinał w Sydney i Zagrzebiu. Dla mieszkającego w szwajcarskim Neuchatel 24-latka był to drugi półfinał w Dubaju. W 2009 roku walkę o finał przegrał z Davidem Ferrerem.

Już w gemie otwarcia Federer przełamał Gasquet wykorzystując drugiego break pointa za pomocą krosa forhendowego. W piątym gemie Szwajcar mógł zaliczyć drugie przełamanie, ale Francuz od stanu 15-40 zgarnął cztery punkty. Od 3:2 były lider rankingu zdobył trzy kolejne gemy i seta zakończył po 30 minutach gry. W dużo bardziej zaciętym II secie Gasquet prowadził 5:3, po tym jak przełamał Federera w ósmym gemie. Na konto Szwajcara powędrowały jednak cztery gemy z rzędu. Czterokrotny triumfator imprezy mecz zakończył po 73 minutach utrzymując podanie na sucho.

Federer i Đoković zmierzą się ze sobą już po raz 21. Po raz ostatni spotkali się w półfinale Australian Open i w trzech setach górą był Serb. Triumfator dwóch ostatnich edycji turnieju w Dubaju pokonał Szwajcara także w ich wcześniejszym meczu w Wielkim Szlemie w półfinale US Open 2010 po dramatycznej pięciosetówce broniąc dwóch piłek meczowych. W Dubaju zagrają ze sobą po raz drugi. W 2007 roku w ćwierćfinale lepszy był Federer, dla którego korzystniejszy jest też łączny bilans meczów z Serbem (13-7).