ATP Monte Carlo: Kolejny szybki mecz Federera, Monfils wyeliminowany przez Gila

Roger Federer (ATP 3) pokonał Marin Čilicia (ATP 22) 6:4, 6:3 i awansował do ćwierćfinału turnieju Rolex Masters rozgrywanego na kortach ziemnych w Monte Carlo.

Szwajcar to trzykrotny finalista imprezy (2006-2008, za każdym razem lepszy od niego był jedynie Rafael Nadal). Bilans tegorocznych spotkań Federera, który w każdym z pięciu turniejów doszedł co najmniej do półfinału (w Dausze wywalczył swój 67. tytuł), to teraz 24-4. W ubiegłym sezonie były lider rankingu w Monte Carlo nie zagrał z powodu zapalenia płuc.

Federer i Čilić spotkali się ze sobą po raz drugi. W 2008 roku Szwajcar pokonał Chorwata 6:3, 6:4. Dla półfinalisty Australian Open 2010 był to drugi występ w Monte Carlo i po raz drugi z rzędu dotarł tutaj do III rundy. Przed rokiem walkę o ćwierćfinał przegrał z Albertem Montañésem.

Do stanu 4:4 w I secie obaj tenisiści spokojnie wygrywali swoje podania. Federer w pierwszych trzech serwisowych gemach nie stracił punktu, a Čilić do 15, do 30 i do 15. Szwajcar pewnie utrzymał serwis także w dziewiątym gemie i seta zakończył zaliczając jedyne przełamanie. W gemie otwarcia II seta trzykrotny finalista imprezy obronił break pointa, a od 2:2 zgarnął trzy kolejne gemy. W szóstym gemie przełamał Čilicia efektownym bekhendem wzdłuż linii, a w siódmym utrzymał własne podanie choć z 40-15 pozwolił rywalowi doprowadzić do równowagi. Mecz Federer, który w poprzedniej rundzie w 51 minut odesłał Philippa Kohlschreibera, zakończył w dziewiątym gemie. Przy 30-30 kros forhendowy dał mu piłkę meczową, a 27. niewymuszony błąd Chorwata (return poza kortem) zapewnił mu zwycięstwo. W trwającym 71 minut meczu Szwajcarowi zanotowano tylko 11 błędów własnych.

Odpadł Rozstawiony z numerem ósmym Monfils (ATP 10), który przegrał z kwalifikantem Gilem (ATP 82) 6:7(6), 2:6. Trwający blisko 1,5 godziny I set tak nadwyrężył siły rozgrywającego swój pierwszy turniej od lutego Francuza (pauzował z powodu kontuzji nadgarstka), że w II partii nie stawił oporu Portugalczykowi, który w ubiegłym sezonie w Estoril zaliczył swój pierwszy finał w cyklu ATP.