Puchar Federacji: Koniec złotej włoskiej epoki? - przed półfinałem Grupy Światowej

W dniach 16-17 kwietnia rozegrane zostaną półfinałowe mecze Pucharu Federacji. Rosja podejmuje w Moskwie Włochy, a Belgia gra w Charleroi z Czechami.

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek

Starcie Rosjanek z triumfatorkami dwóch ostatnich edycji Włoszkami zapowiadało się szlagierowo. Tak jednak było tylko do czasu, gdy okazało się, że reprezentantki Półwyspu Apenińskiego zagrają bez swoich dwóch największych postaci: mistrzyni Roland Garros 2010 Schiavone i dwukrotnej ćwierćfinalistki US Open Pennetty. Stawiające się zawsze na zawołanie Corrado Barazzuttiego największe gwiazdy włoskiego tenisa tym razem musiały odmówić. Dla Schiavone najważniejsza jest tym razem obrona tytułu w Roland Garros, a Pennetta jest kontuzjowana.

Pod ich nieobecność ciężar gry w narodowej drużynie będą próbowały udźwignąć Roberta Vinci i Sara Errani, ale w konfrontacji z dwukrotną finalistką Wielkiego Szlema Zwonariową (bilans gier w Pucharze Federacji 6-2) oraz triumfatorką dwóch wielkoszlemowych imprez Kuzniecową (20-7, 14-6 w singlu) są raczej skazane na niepowodzenie.

Dwukrotna triumfatorka Pucharu Federacji Zwonariowa w rosyjskiej ekipie zagra po raz pierwszy od 2008 roku, gdy wspólnie z koleżankami sięgnęła po drugi tytuł po finałowej wiktorii nad Hiszpanią. W ubiegłym sezonie osiągnęła ona finał Wimbledonu i US Open. Kuzniecowa to trzykrotna zwyciężczyni prestiżowych drużynowych rozgrywek oraz mistrzyni US Open 2004 i Roland Garros 2009. Obok nich w narodowej ekipie znalazły się Anastazja Pawljuczenkowa (2-2, 1-1 w deblu) i Jekaterina Makarowa (1-1, 1-0 w deblu), które przewidywane są do gry deblowej.

28-letnia Vinci we włoskiej drużynie debiutowała przed 10 laty i rozegrała w sumie 18 gier, z czego 16 w grze podwójnej (bilans 17-1, 16-0 w deblu). Najmłodsza niespełna 24-letnia Errani w narodowej ekipie występuje od 2008 roku (bilans 11-1, 7-1 w deblu). Do gry deblowej przewidywane są 31-letnia Alberta Brianti i młodsza o dwa lata Maria-Elena Camerin (1-4). Dla pierwszej z nich będzie to debiut w Pucharze Federacji.

W I rundzie Rosja pokonała Francję 3:2, choć po pierwszym dniu przegrywała 0:2. W grze otwarcia Kuzniecowa przegrała z Alizé Cornet, ale w drugim dniu rywalizacji zrehabilitowała się pokonując Virginie Razzano i zadając decydujący cios w grze deblowej wspólnie z Pawljuczenkową. Włoszki na początek pokonały Australię 4:1.

Rosjanki i Włoszki to najbardziej utytułowane ekipy na początku XXI wieku. Od 2004 roku te dwie drużyny dzieliły między siebie główne trofeum: Rosja zwyciężyła w latach 2004, 2005, 2007 i 2008, a Włochy były najlepsze w 2006, 2009 i 2010 roku. Bilans bezpośrednich konfrontacji to 4-1 dla Rosjanek, Włoszki wygrały ten ostatni mecz w półfinale 2009.

Rosja - Włochy, Sports Palace Megasport, kort twardy (RuKortHard) w hali, Moskwa

sobota
Gra 1.: Wiera Zwonariowa - Sara Errani
Gra 2.: Swietłana Kuzniecowa - Roberta Vinci

niedziela
Gra 3.: Wiera Zwonariowa - Roberta Vinci
Gra 4.: Swietłana Kuzniecowa - Sara Errani
Gra 5.: Jekaterina Makarowa / Anastazja Pawljuczenkowa - Alberta Brianti / Maria Elena Camerin

W drużynie belgijskiej zabraknie Clijsters. Sabine Appelmans wezwała półfinalistkę US Open 2009 Yaninę Wickmayer (14-6), Kirsten Flipkens (8-17) oraz dwie zawodniczki urodzone w 1994 roku mistrzynię juniorskiego Australian Open 2011 An-Sophie Mestach (0-2) i Alison van Uytvanck. Czechy zagrają bez Lucie Šafářovej. Petr Pala do Charleroi zabrał półfinalistkę Wimbledonu 2010 i ćwierćfinalistkę Australian Open 2011 Petrę Kvitovą (7-5), Ivetę Benešovą (8-12, 5-3 w deblu), Barborę Záhlavovą Strýcovą (10-4, 4-2 w deblu) i Lucie Hradecką (2-3).

Belgijki to triumfatorki rozgrywek z 2001 i oraz finalistki z 2006 roku. Dla Flipkens to powrót do hali, w której został rozegrany finał przed pięcioma laty. Przegrała ona wtedy gry singlowe ze Schiavone i Marą Santangelo, zagrała też wspólnie z Justine Henin w decydującej grze deblowej, którą musiały poddać w III secie z powodu niedyspozycji liderki drużyny.

Czeszki w półfinale zagrają po raz trzeci z rzędu: w 2009 roku przegrały z Amerykankami, a w ubiegłym sezonie z Włoszkami. Jako samodzielny kraj w finale nie grały jeszcze nigdy, za to Czechosłowacja triumfowała w rozgrywkach w latach 1975, 1983, 1984, 1985 i 1988.

Czeszki w I rundzie pokonały Słowaczki 3:2, ale rywalizacja była rozstrzygnięta już po trzech grach za sprawą dwóch singlowych zwycięstw Kvitovej i jednego Šafářovej. Belgijki łatwo pokonały Amerykanki 4:1, cztery punkty wywalczyły Clijsters i Wickmayer za zwycięstwa nad Bethanie Mattek-Sands i Melanie Oudin. Bilans bezpośrednich konfrontacji to 1-0 dla Czech. W 1989 roku Czechosłowacja pokonała Belgię 3:0.

Belgia - Czechy, Spiroudome, kort twardy (Acrylic) w hali, Charleroi

sobota
Gra 1.: Kirsten Flipkens - Petra Kvitová
Gra 2.: Yanina Wickmayer - Barbora Záhlavová Strýcová

niedziela
Gra 3.: Yanina Wickmayer - Petra Kvitová
Gra 4.: Kirsten Flipkens - Barbora Záhlavová Strýcová
Gra 5.: An-Sophie Mestach / Alison van Uytvanck - Iveta Benešová / Barbora Záhlavová Strýcová

BARAŻ O GRUPĘ ŚWIATOWĄ

Niemcy - USA, Porsche Arena, kort ziemny w hali, Stuttgart, bilans 4-8

sobota
Gra 1.: Andrea Petković - Christina McHale
Gra 2.: Julia Görges - Melanie Oudin

niedziela
Gra 3.: Andrea Petković - Melanie Oudin
Gra 4.: Julia Görges - Christina McHale
Gra 5.: Anna-Lena Grönefeld / Sabine Lisicki - Liezel Huber / Vania King

Hiszpania - Francja, Club de Tenis Lleida, kort ziemny, Lleida, bilans 4-4

sobota
Gra 1.: María José Martínez - Virginie Razzano
Gra 2.: Anabel Medina - Aravane Rezaï

niedziela
Gra 3.: María José Martínez - Aravane Rezaï
Gra 4.: Anabel Medina - Virginie Razzano
Gra 5.: Lourdes Domínguez / Nuria Llagostera - Alizé Cornet / Pauline Parmentier

Słowacja - Serbia, Sibamac Arena, kort ziemny w hali, Bratysława, bilans 2-0

sobota
Gra 1.: Dominika Cibulková - Bojana Jovanovski
Gra 2.: Daniela Hantuchová - Ana Ivanović

niedziela
Gra 3.: Dominika Cibulková - Ana Ivanović
Gra 4.: Daniela Hantuchová - Bojana Jovanovski
Gra 5.: Daniela Hantuchová / Magdaléna Rybáriková - Jelena Janković / Aleksandra Krunić

Australia - Ukraina, Glen Iris Valley Recreation Club, kort ziemny, Melbourne, bilans 1-1

sobota
Gra 1.: Jarmila Groth - Olga Sawczuk
Gra 2.: Anastasia Rodionova - Lesia Tsurenko

niedziela
Gra 3.: Jarmila Groth - Lesia Tsurenko
Gra 4.: Anastasia Rodionova - Olga Sawczuk
Gra 5.: Sophie Ferguson / Sally Peers - Julia Bejgelzimer / Wiktoria Kutuzowa

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×