ATP Barcelona: Söderling nie dał rady Dodigowi

Niespodzianka dużego kalibru w międzynarodowych mistrzostwach Barcelony: Robin Söderling, dwukrotny finalista Roland Garros, został wyeliminowany w II rundzie przez Chorwata Ivana Dodiga (6:2, 6:4 w 1h22'), dla którego to największy sukces w karierze.

Krzysztof Straszak

Dodig ma 26 lat, trenuje w niemieckim Halle, jest 56. w światowym rankingu i to najlepszy okres w jego tenisowym życiu. W lutym w Zagrzebiu, gdzie mieszka, zdobył swój pierwszy tytuł w premierowym cyklu. Wcześniej, w Australian Open, urwał seta Novakowi Đokoviciowi. W sumie czterokrotnie grał z przedstawicielami Top 10: udało mu się wygrać za piątym podejściem.

W meczu z Söderlingiem, po którego odpadnięciu i wcześniejszym wycofaniu się Andy'ego Murraya i Tomáša Berdycha Rafa Nadal traci kolejnego rywala z czołówki, Dodig zanotował 9 asów, obronił 5/7 break pointów, ale kluczem do zwycięstwa była jego postawa w gemach serwisowych Szweda. Söderling zdobył w sumie tylko połowę punktów rozegranych przy swoim podaniu, tracąc serwis siedmiokrotnie.

Rywalem Dodiga w 1/8 finału będzie Miloš Raonić, który dopiero po godz. 23, w tie breaku trzeciego seta, uporał się z Simonem Greulem. W ćwierćfinale natomiast lepszego z tej rywalizacji będzie czekało starcie albo z Feliciano Lópezem (wyeliminował Guillermo Garcíę), bądź Kei Nishikorim (wygrał z Rui Machado).

Pewnie do III rundy awansował Nikołaj Dawidienko (ATP 39), który pokonał francuskiego kwalifikanta Edouarda Roger-Vasselin (6:2, 7:6). Rosjanin w hicie tej fazy zmierzy się z Nicolásem Almagro, trzecią rakietą Hiszpanii.